AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_CONSULTATION-DERMATOLOGIST-OFFICE-FATHER-AND-SON_LARGE_2021

Atopický ekzém: rozhovor s dieťaťom

Vaše dieťa trpí atopickým ekzémom už od veku batoľaťa (alebo dokonca od veľmi útleho veku). Tieto fázy vzplanutia ho pravidelne trápia cez deň aj v noci! A bez ohľadu na to, koľkokrát mu hovoríme, aby sa neškriabalo, nemôže si pomôcť (a my sa mu nemôžeme čudovať). Toto svrbenie môže u detí ovplyvniť sústredenie v škole, brániť im večer zaspať, a dokonca ich v noci budiť. A od určitého veku nie je vždy ľahké sa s červenými škvrnami a šupinkami vysporiadať. Stručne povedané, ekzém má významný vplyv na kvalitu života vášho dieťaťa. Aby sme im pomohli a upokojili ich, nech už sú akéhokoľvek veku, prinášame niekoľko tipov a dobrých návykov, ktoré si môžu osvojiť (a odovzdať ďalej!).

 • Uistenie: rozprávanie je dôležité pre upokojenie a zníženie úzkosti a vaša neha a maznanie im urobia dobre.
   
 • Vysvetlenie: vysvetlite svojmu dieťaťu, že jeho pokožka je krehká, a preto bolí. Ale spoločne budeme silnejší, aby nás tá bolesť trápila menej. 
   
 • Upokojenie: „Natrieme sa krémom, bude to oveľa lepšie! No áno, vidím, že ti to robí dobre... Je to kúzelný chladiaci trik, po ktorom sa prestaneš škrabať! „
 • Uistenie: Vysvetlite, že dodržiavaním hygienických návykov a rád pre každodennú starostlivosť (krátke kúpele, krátke nechty a každodenné mazanie krému) sa znižuje škrabanie a výskyt prejavov bude menej častý!
   
 • Vysvetlenie: atopický ekzém je ochorenie, pri ktorom je pokožka krehká ako motýľ alebo snehová vločka. Keď je napríklad príliš horúco alebo prašno, objavia sa červené škvrny a potom sa ako volanie o pomoc dostaví nutkanie silne sa škrabať
   
 • Pohodlie: situáciu príliš nedramatizujte a dajte najavo, že ste presvedčení o dobrej budúcnosti. Deti môžu taktiež nakresliť obrázok, ktorý znázorňuje ich pocity. 
   
 • A prečo si (znovu) neprečítať brožúrky „Super noc Kamily“? Pomáhajú vyjadriť ekzém slovami!
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Na liečbu ekzému je nevyhnutné rozprávanie medzi rodičmi a deťmi, ktoré ich utešia a riešia aj psychický dopad ochorenia: táto výmena názorov je súčasťou liečebného procesu“.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

 • Uistenie: vaše dieťa je stále „väčšie“ a je zvedavejšie: vo vysvetľovaní môžeme ísť trochu hlbšie.
   
 • Vysvetlenie: zriedkakedy to trvá celý život, obvykle sa atopická dermatitída časom zlepší. A nie je nákazlivá: vaše dieťa sa môže ďalej hrať s kamarátmi bez obáv, že ju rozšíri.
   
 • Útecha: v tomto veku sme obzvlášť citliví na to, čo si o nás myslia ostatní; môžete dieťaťu pripomenúť, že nie je jediné, ktoré to zažíva, že sa to stáva aj iným deťom a že nie je „iné“. Uvedomte si ich bolesť a nepohodlie, je dôležité, aby cítili, že im rozumiete, a podporte ich tým, že im budete načúvať. Nakoniec ich pochváľte za to, že si krém naniesli samy a aké sú „dospelé“!
 • Uistenie: atopická dermatitída sa časom zlepšuje. Dodržiavaním hygienických návykov a každodenných rád starostlivosti sa znižuje riziko škrabania a výskyt prejavov bude menej častý! A dobrá správa je, že ekzém nie je nákazlivý!
   
 • Vysvetlenie: ide sa o stav, kedy pokožka prestáva dokonale plniť svoju ochrannú funkciu. Odparuje sa z nej príliš veľa vody, takže sa vysušuje a prepúšťa viac alergénov. Má zápalovú reakciu: červené škvrny a svrbenie. Medzi spúšťacie faktory patria drsné čistiace prostriedky, prach, vlna, niektoré potraviny, extrémne teploty, dlhé a horúce kúpele... Ide o chronické ochorenie: môže zmiznúť a znova sa objaviť, ale v tomto veku by mali byť prejavy menej časté.
   
 • Uistenie: za každú cenu sa vyhnite zľahčovaniu situácie; dospievajúci môže mať pocit, že ho neberiete vážne a že jeho pocity zľahčujete.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Ďalšie informácie

Ďalšie tipy pre atopickú pokožku
 

späť na začiatok