AD_ATOPIC-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-ITCHING-NECK_LARGE_2021
Obsah

Keď to svrbí: suchá pokožka a ekzém

Prečo to svrbí?

Keď obsah vody v epiderme (vrchnej vrstve pokožky) klesne pod normálnu úroveň, pokožka sa stáva dehydrovanou a krehkou a objavia sa prvé (nepríjemné) príznaky suchej pokožky. Xeróza (ako sa toto kožné ochorenie nazýva) má za následok tenkú, šupinatú pokožku. Preto sa pre ňu často používa výraz krokodília koža. Často pociťujete napätie, pokožka stráca pružnosť a začína svrbieť...

Pokiaľ je suchosť a svrbenie intenzívnejšie a pravidelnejšie a objavujú sa červené škvrny, môže ísť o ekzém (alebo atopickú dermatitídu), chronické ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým deti, ale trápi aj mnoho dospelých. Ak sa tieto príznaky vyskytujú skôr príležitostne, ide pravdepodobne o kontaktný ekzém – jednorazovú alergiu spôsobenú dráždivým prípravkom.

Svrbenie môžu spôsobovať aj niektoré ďalšie faktory (stres, jazvy alebo bodnutie hmyzom). Vo všetkých prípadoch existujú riešenia, ako tieto príznaky zmierniť a zabrániť ich prejavom. Postupujte podľa pokynov!

Atopická dermatitída

Atopická dermatitída (čiže ekzém), ktorá je často genetického pôvodu, má striedavé prejavy zápalových vzplanutí a obdobia pokoja. Čo ju spôsobuje? Disfunkcia pokožky (kožnej bariéry), ktorá vedie k suchej pokožke (xeróze) a zápalom (červeným škvrnám). Táto menej chránená pokožka je citlivejšia na okolité prostredie. Ak sa chcete o tomto ochorení dozvedieť viac a zistiť, ako sa starať o svoju pokožku a lepšie sa s atopiou vyrovnať, pozrite sa sem!

ATOPICKÁ DERMATITÍDA 

Kontaktný ekzém

Tento ekzém je vyvolaný kontaktom pokožky s dráždivými látkami (nikel v šperkoch a doplnkoch, čistiace prostriedky, latexové rukavice, farbivá atď.). Tento typ dermatitídy (alebo ekzému) sa príležitostne vyskytuje pri kontakte pokožky s dráždivou látkou: váš dermatológ môže vykonať testy, aby zistil, čo ju spôsobilo. Chcete sa dozvedieť viac o príčinách, postihnutých oblastiach a o tom, ako ich lepšie zvládnuť? Povieme vám všetko. 

KONTAKTNÝ EKZÉM

Najčastejšími príznakmi sú svrbenie, opuch, pálenie a výskyt šupín (t. j. olupovanie alebo odlupovanie pokožky), ktoré spôsobujú každodenné nepohodlie. Vaša pokožka vyzerá ako „krokodília koža“. To v skutočnosti súvisí s poškodením kožnej bariéry. Suchosť môže súvisieť aj s užívaním liekov alebo jednoducho s vekom. Naši odborníci vám pomôžu zistiť, ako sa starať o veľmi suchú pokožku, ako ju hydratovať a vyživovať. 

XERÓZA

Svrbenie pokožky môže byť tiež spôsobené chladným alebo horúcim počasím, tehotenstvom, hmyzím bodnutím alebo liekmi... pokiaľ nie je zapríčinené stresom. Tieto ďalšie príčiny vyhodnotíme. 

INÉ SVRBENIE

späť na začiatok