AD_ATOPIE_MAN-SCRATCHING-BACK-NECK_LARGE_2021
Obsah

Rozpoznanie a zmiernenie kontaktného ekzému

Rozpoznanie typu ekzému

Ak sa tieto škvrny nachádzajú najmä v záhyboch (na krku, za ušami, na lakťoch alebo kolenách) a sú spojené so suchou pokožkou na zvyšku tela, môže ísť o príznak atopickej dermatitídy. Ak sa tento príznak objaví náhle a vy (alebo niekto iný) nemáte k atopickej dermatitíde sklon, môže ísť o kontaktnú dermatitídu (t.j. alergickú alebo dráždivú reakciu) alebo lupienku (červené škvrny sú potom pokryté šupinami). Diagnózu môže potvrdiť iba lekár. Ak chcete zistiť, ako pokožku upokojiť a chrániť, postupujte podľa tohto odporúčania!

Alergická alebo dráždivá kontaktná dermatitída v kocke

  • Čo vidíte: červené škvrny, pokožka, ktorá „mokvá“ (t.j. vylučuje tekutinu z povrchu rany)
     
  • Aký je to pocit: pomerne silné svrbenie
     
  • Príčiny: kontaktný ekzém môže byť alergickou reakciou (v 20 % prípadov*), t.j. pokožka sa dostane do kontaktu s alergénom a reaguje. Môže byť tiež dráždivý (v 80 % prípadov*), pokiaľ príde pokožka do kontaktu s dráždivou látkou, alebo je podráždená trením.
     
  • Postihnuté oblasti: postihnuté môžu byť všetky oblasti tváre a tela. Často sú k tomuto ekzému najnáchylnejšie ruky, pretože sú odkryté a vystavené vonkajším vplyvom.

 

A. Nosbauma, J.-F. Nicolas, M. Vocanson, A. Rozieres, F. Berard; Alergická a dráždivá kontaktná dermatitída. Patofyziológia a imunologická diagnostika

Alergický alebo dráždivý kontaktný ekzém:
liečba

V prípade alergie sú užitočné kožné testy, ktoré umožnia identifikovať pôvodcu a následne sa mu čo najviac vyhýbať, čo je predpokladom pre uzdravenie. V prípade dráždivého ekzému je potrebné zistiť zdroj podráždenia (mydlo, čistiace prostriedky atď.) a vyvarovať sa ich používaniu.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021
AD_ATOPIC-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-ITCHING-NECK_LARGE_2021

Alergický kontaktný ekzém:
príčiny

Ale prečo? Kontaktný ekzém je alergická reakcia vašej pokožky alebo pokožky vášho dieťaťa... Viac informácií nájdete tu!

Príčiny kontaktného ekzému

Alergická kontaktná dermatitída oblasti

Telo, tvár, ruky, pokožka hlavy: postihnuté oblasti priamo súvisia s kontaktom s alergénnym prípravkom, ale existujú rôzne spôsoby, ako ich ošetriť, upokojiť prejav a pokožku obnoviť. 

Oblasti zasiahnuté kontaktným ekzémom

AD_IRRITATIONS_WOMAN-EAR_LARGE_2021
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

POZNÁMKY ODBORNÍKA

Kontaktný ekzém na prvý pohľad nepredstavuje žiadne kritérium závažnosti. Dôležité je však okamžite odstrániť predmet alebo dráždidlo, ktoré ho vyvolalo, a upokojiť pokožku lokálnou liečbou kortikosteroidmi spolu s aplikáciou krémov s meďou a zinkom. Môže však byť užitočné vykonať alergologické testy, aby bolo možné identifikovať daný výrobok a odstrániť ho z vášho prostredia, najmä pokiaľ ide o dieťa, a predísť tak budúcemu prepuknutiu choroby.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

Alergický kontaktný ekzém: naše tipy na upokojenie zasiahnutej pokožky!

AD_IRRITATIONS_APPLYING-CREAM-ON-HANDS_LARGE_2021

Zvládnutie a zmiernenie prepuknutia alergického kontaktného ekzému

Okrem liečby rán je dobré tiež upokojiť, hydratovať a obnoviť postihnutú pokožku. 

Ako zmierniť nástup ekzému?
AD_ATOPIE_WOMAN-SCRATCHING-ELBOW_LARGE_2021

Kontaktný ekzém alebo lupienka? Vysvetlíme vám to!

Príznaky sú dosť podobné, ale ide o dve veľmi odlišné ochorenia s odlišnou liečbou. Pri bližšom pohľade na škvrny a súvisiace príznaky dajú rozlíšiť, či ide o ekzém alebo lupienku. Tu vám všetko vysvetlíme. 

Ekzém alebo lupienka – ako ich rozoznať?
späť na začiatok