AD_IRRITATIONS_WOMAN-EAR_LARGE_2021
Obsah

Oblasti tela postihnuté kontaktným ekzémom

Červená, potiaca sa pokožka, ktorá páli a svrbí: toto je fáza vzplanutia! Alergickým kontaktným ekzémom sú postihnuté oblasti, ktoré boli v priamom kontakte s alergénom. Dobrou správou však je, že miesto, kde sa reakcia nachádza, je cenným vodítkom pre identifikáciu vinníka a použitie správnej liečby. Naši odborníci tu uvádzajú všetky oblasti najčastejšie zasiahnuté kontaktným ekzémom, aby vám pomohli nájsť cestu.

Kontaktná dermatitída:
všetky postihnuté oblasti

  • Tvár: ušné lalôčiky, očné viečka, pery.
     
  • Niektoré časti tela: podpazušie, krk, hrudník, nohy a chodidlá.
     
  • Ruky sú prvou obrannou líniou pri manipulácii s alergénnymi látkami. 
     
  • Na pokožke hlavy (podľa špecifickej prítomnosti malých pľuzgierikov naplnených tekutinou).
AD_ATOPIE_WOMAN-SCRATCHING-NECK_LARGE_2021 492x492

Skončila som s veľmi svrbivými červenými škvrnami v oboch podpažiach. V tej chvíli som si rýchlo uvedomila, že to bol pravdepodobne môj dezodorant. Dezodorant som teda zmenila a tiež som začala používať krém s meďou a zinkom.

Clara, 26 rokov.
AD_ACNE_WORRIED-WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_LARGE_2021 492x492

Príčiny kontaktného ekzému
na tvári a pokožke hlavy

Ak je postihnutou oblasťou pokožka hlavy, zvážte možnú reakciu na farby na vlasy (veľmi časté), šampóny a ďalšie vlasové prípravky. Na tvári je často príčinou kozmetika (konzervačné látky, vonné látky v produktoch), lokálne prípravky a vzdušné alergény (napríklad rozprašované parfumy). Ak je výskyt lokalizovaný skôr na očných viečkach, skontrolujte zloženie očných kvapiek, používanú kozmetiku na očné viečka alebo lak na nechty (často totiž máme tendenciu si oči trieť...). Pri perách môže ísť opäť o kozmetické prípravky, ale reakcie môžu vyvolať aj niektoré zubné pasty alebo lieky. A nakoniec, pokiaľ ide o uši, zvážte, akú nosíte bižutériu alebo aké vlasové prípravky používate.

Všetko o kontaktnom ekzéme na tvári 

Príčiny alergického kontaktného ekzému
na tele

V podpazuší môžu byť problémy spôsobené dezodorantom alebo oblečením a na hrudi spodnou bielizňou. Ak sa reakcia objaví na krku, skontrolujte kozmetiku, vlasové prípravky, šperky a tiež aj lak na nechty (keď si prejdete rukou po krku, lak sa dostane do kontaktu s pokožkou na krku). Na nohách môžu reakciu spôsobiť lokálne lieky, obväzy alebo oblečenie. Nakoniec, pokiaľ ide o chodidlá, zvážte, ktoré prípravky na starostlivosť o nich používate.

AD_IRRITATIONS_WOMAN-NECK_LARGE_2021 492x492
AD_IRRITATIONS_RED-HANDS_LARGE_2021 492x492

Alergický kontaktný ekzém
na rukách

Ekzém môže postihnúť dlane, končeky prstov, chrbát ruky alebo celú ruku. Na tejto obzvlášť citlivej a tiež viditeľnejšej časti tela spôsobuje ekzém nepríjemné pocity, pálenie, pnutie, a dokonca aj bolesť. Ruky sa navyše ťažko chránia: doma, v práci aj vo voľnom čase sa dotýkame mnohých vecí. Zamyslite sa aj nad produktmi vašich detí – telové krémy, oblečenie alebo parfumy. 

Ekzém na rukách 

späť na začiatok