AD_ACNE_WORRIED-WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_LARGE_2021
Obsah

Upokojenie kontaktného ekzému na tvári

Ekzém alebo alergická kontaktná dermatitída na tvári môže vzniknúť kdekoľvek, ale najčastejšie sa vyskytuje v oblasti očných viečok, pier alebo uší, čo sú obzvlášť citlivé oblasti. Príznaky sa môžu objaviť po troch až desiatich dňoch od kontaktu, čo niekedy sťažuje odhalenie pôvodcu, preto vám prinášame niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zistiť, ktorý alergén mohol byť príčinou. Podelíme sa s vami aj o najlepšie spôsoby liečby alergickej kontaktnej dermatitídy na tvári a upokojenie tejto citlivej oblasti. 

 • Rozptýlené červené škvrny (s nepravidelnými okrajmi) spôsobujúce pruritus pokožky (silné svrbenie).
   
 • Číre pľuzgieriky naplnené tekutinou, ktoré praskajú a vytekajú (často kvôli škrabaniu).
   
 • Niekedy je ekzém sprevádzaný opuchom tkanív (edémom), najmä na očných viečkach.

Aký je rozdiel medzi kontaktným ekzémom a podráždením?

Kontaktný ekzém je alergická reakcia spôsobená jednoduchým kontaktom s alergénom, zatiaľ čo iritačná dermatitída vzniká v dôsledku pôsobenia fyzikálnych agresorov (napr. trenie) alebo chemických agresorov na pokožke, ale bez účasti alergénu. Dráždivá dermatitída sa objavuje krátko po kontakte a prejavuje sa pálením pokožky (viditeľne alebo pocitovo).

 • Odhaľte príslušný alergén, aby ste ho mohli „odstrániť“: bižutéria (často nikel) alebo doplnky nosené v blízkosti tváre alebo na ňom, mejkap, látky, ktoré si na tvár prenášate rukami (ako napríklad čistiace prostriedky, parfum alebo lak na nechty).
   
 • Odstráňte mejkap a opláchnite pleť veľmi jemným umývacím prípravkom (napr. na báze medi a zinku).
   
 • Potom denne aplikujte predpísané dermokortikoidy, lokálne iba na rany a v prípade potreby použite obnovujúci krém.
   
 • Ak sa líčite, zakrývajte si iba tie časti tváre, ktoré nie sú zasiahnuté ekzémom, a voľte mejkap dostupný v lekárňach.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Kontaktný ekzém zmizne po niekoľkých dňoch liečby. Starostlivosť o pleť je cenným spojencom pri upokojovaní podráždenia a pomáhania liečebnému procesu pleti.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Ďalšie informácie

 Ďalšie rady týkajúce sa kontaktného ekzému
 

späť na začiatok