AD_PAINFUL-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-NECK_LARGE_2021
Obsah

Svrbenie: nepatologické príčiny

Svrbí to! Svrbenie môže súvisieť so stavmi, ako sú atopická dermatitída, kontaktný ekzém, xeróza alebo extrémna suchosť pokožky. V prípade pochybností sa neváhajte poradiť so svojím lekárom. Po vylúčení týchto príčin môžu svrbenie vyvolať aj ďalšie faktory, napríklad spálenie slnkom, bodnutie hmyzom, tehotenstvo alebo ovčie kiahne. Prehľad a rady, ako situáciu napraviť. 

Svrbenie: základné informácie v kocke 

  • Príznaky: Svrbenie spôsobuje nepríjemný a niekedy až bolestivý pocit, ktorý je ťažké definovať, ale má jedno spoločné: neprekonateľné nutkanie sa poškriabať, aby došlo k úľave. 
     
  • Príčiny: akékoľvek podráždenie pokožky sa nazýva „pruritus“. Toto svrbenie môže byť spôsobené začervenaním, pehami, škvrnami, trochou suchej pokožky... alebo vôbec ničím! Upozornenie: ak pocítite svrbenie, neváhajte sa obrátiť na svojho lekára, ktorý v prípade potreby rozhodne o vykonaní vyšetrenia. 
     
  • Koho sa to týka: všetkých, vrátane dojčiat a detí.
     
  • Postihnuté oblasti: postihnuté môže byť celé telo.

Rôzne príčiny svrbenia

AD_SCARS_LEGS-HAND-COVERING_LARGE_2021

Spálenie od slnka a svrbenie

Pozor na nepríjemné pocity, svrbenie... a pálenie. Našťastie pre vás máme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu. 

Upokojenie svrbivých spálenín od slnka
AD_SCARS_STRETCH-MARKS-PREGNANCY_LARGE_2021 450x450

Tehotenstvo a svrbenie

Ach, tie svrbivé fľaky na bruchu, ktoré vás trápia aj v noci! Príčina: pokožka na bruchu a stehnách sa rozťahuje (a niekedy praská), aby sa uvoľnilo miesto pre bábätko. Sme tu pre vás, aby sme vašu pokožku upokojili a zabránili vzniku strií!

Tehotenstvo: zmiernenie svrbenia pokožky
AD_CHICKEN-POX_FINGERS_LARGE_2021

Kiahne

Aby sme vám pomohli zmierniť svrbenie vášho dieťatka a čo najviac sa vyhli sekundárnym infekciám alebo jazvám, pripravili sme pre vás malého sprievodcu, ktorý môžete používať – bez obmedzenia.

Zmiernenie svrbenia pri ovčích kiahňach

Ako upokojiť svrbiacu jazvu? 

Pokožka, ktorá sa hojí, „začína pracovať“: sťahuje sa, zmäkčuje, deformuje a obnovuje. A to môže vyvolať svrbenie: na jeho zmiernenie neváhajte použiť regeneračný prípravok, ideálne s obsahom upokojujúcich účinných látok. 

Svrbenie po liečbe

Počas liečby alebo po nej môže byť pokožka citlivejšia, reaktívnejšia a môže svrbieť. Na upokojenie môžete na pokožku aplikovať hydratačný a zvláčňujúci prípravok. 

Uštipnutie hmyzom a svrbenie

Komáre, blchy, osy, kliešte... opäť útočia! Aby ste sa vyhli sekundárnej infekcii (a ďalšiemu svrbeniu), je dôležité sa neškrabať. Upokojte uštipnutie upokojujúcim sprejom a naneste upokojujúci krém.

späť na začiatok