AD_LIFE-MOMENTS_MOTHER-DAUGHTER-SITTING_LARGE_2021
Obsah

Príčiny atopickej dermatitídy

Atopická dermatitída alebo atopický ekzém je spôsobený genetickými faktormi, ktoré sú dedičné (dedí sa po rodičoch). Vzniká v dôsledku oslabenia kožnej bariéry, ktorá chráni pokožku.

Okrem dedičnosti môže prepuknutie choroby vyvolať mnoho ďalších faktorov: stres, rôzne vplyvy prostredia (roztoče, peľ, zvieratá, vlna, pracie prášky atď.), prerezávanie zubov alebo potenie v záhyboch (kolená, podpazušie, lakte, ušné lalôčiky). 

Dedičné príčiny
atopickej dermatitídy

U 50 % detí s atopickým rodičom sa vyvinie atopická dermatitída. Ak sú postihnutí obaja rodičia, stúpa tento podiel až na 80 %: atopická dermatitída je teda chronické a dedičné ochorenie, aj keď nie je nákazlivé. Vzniká preto, že ochranná bariéra pokožky je oslabená (chýba hydrolipidový film, t. j. voda a tuk), čo ju robí citlivejšou na vonkajšie agresívne vplyvy a prepúšťa alergény.

AD_FAMILY-HUGGING_LARGE_2021

Moja štvorročná dcéra má atopický ekzém od svojich troch mesiacov. Môj manžel ho mal v detstve. Počas prejavov zle spí a my tiež!

Laetitia, matka Zoé
AD_PAINFUL-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-NECK_LARGE_2021

Atopický ekzém
v dôsledku stresu

Pri vzplanutí atopického ekzému môže byť príčinou stres. Štúdie preukázali, že 32 % zápalových prejavov je vyvolaných stresom. Čím viac budete tento faktor brať do úvahy, tým viac sa môžete snažiť relaxovať, cvičiť hlboké dýchanie alebo sa o seba starať, aby ste zmiernili jeho účinky. 

Atopický ekzém
v dôsledku alergénov

Atopická dermatitída je intenzívna reakcia na alergény z prostredia. Poškodenie kožnej bariéry vedie k nadmernej strate vody a uľahčuje prenikanie týchto alergénov (zvieracia srsť, peľ, znečistenie, kozmetika alebo čistiace prípravky), čo aktivuje imunitný systém a vyvoláva zápal. Tieto alergény je možné identifikovať (pomocou testov u dermatológa alebo alergológa) a následne sa čo najviac vyhýbať kontaktu s identifikovanými alergénmi, aby sa prepuknutie choroby čo najviac oddialilo.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021 492x450
AD_ATOPIC-DERMATITIS_SOLAR-SPORT_LARGE_2021

Atopický ekzém v dôsledku
tepla a potu

Teplo a potenie sú dva faktory, ktoré môžu zvýšiť suchosť pokožky a umožniť alergénom preniknúť kožnou bariérou, a tým spôsobiť zápal. Tento efekt je možné znížiť vysušením pokožky (jemnými dotykmi, nie trením). Nosenie voľného a ľahkého oblečenia môže tiež znížiť vystavenie pokožky teplu a potu.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Ďalšie informácie

Ďalšie tipy pre atopickú pokožku 
 

Príznaky atopickej dermatitídy

Nech už je postihnutá ekzémom akákoľvek oblasť, príznaky sú vždy rovnaké: Čo vidíte: rozptýlené červené škvrny (nie príliš dobre ohraničené), malé pľuzgieriky (akési malé bublinky s tekutinou na povrchu pokožky), z ktorých sa stanú chrasty, ale aj celkovú suchosť pokožky (ktorá vyzerá ako „krokodília koža“)

Aké to je: silné svrbenie a diskomfort 

Fázy
choroby

Atopická dermatitída sa vyvíja v dvoch fázach: vo fáze senzibilizácie (kožná bariéra má zníženú ochrannú funkciu a alergény z vonkajšieho prostredia tak môžu preniknúť dovnútra) a vo fáze prejavu, kedy zápal vyvolá nástup príznakov. Vo fáze prepuknutia (čiže vzplanutia) je zápal viditeľný, na pokožke sú prítomné známky zápalu. Aj vo fáze pokoja je však zápal v pokožke prítomný vo forme „neviditeľného“ mikrozápalu: a keď prekročí určitú hranicu, zápalové markery aktivujú imunitnú odpoveď zodpovednú za ďalšie vzplanutie.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_CONSULTATION-DERMATOLOGIST-OFFICE-WOMEN_LARGE_2021 920x920
späť na začiatok