AD_SOLAR_BABY-SUNHAT-BEACH_LARGE_2021

Atopická dermatitída a slnko: ako sa chrániť

Slnko, more, dovolenka... sú dobré nielen pre duševnú pohodu, ale aj pre atopickú dermatitídu, ktorá sa v lete často zlepšuje. Hoci UV svetlo (v malých dávkach!) pôsobí protizápalovo a zmierňuje príznaky ekzému, pokožka je stále suchá a kožná bariéra je stále krehká. Potenie alebo plávanie v mori tak môže rýchlo vyvolať reakcie a svrbenie. Musíte preto zostať ostražití a o svoju pokožku sa starať priebežne. Tu máte praktické rady, aby ste vedeli, aké návyky si osvojiť a ako si užívať slnko a leto bez škrabania!

 • Rovnako ako u všetkých typov pokožky dodržujte zásadné pravidlo: nevystavujte sa slnku medzi 12. a 16. hodinou, kedy je najintenzívnejšie. 
   
 • Vyberte si opaľovací krém bez parfumácie s vysokým ochranným faktorom SPF 50+, ktorý je vhodný pre atopickú pokožku. 
   
 • Opaľovací krém naneste najmenej 15 minút pred pobytom na slnku bez toho, aby ste ho príliš rozotierali a masírovali. Potom ho každé dve hodiny aplikujte znova. 
   
 • Najlepšou ochranou zostáva oblečenie, najmä pre najmenších: voľte voľné a vzdušné oblečenie, aby ste sa vyhli dráždivému účinku potu, a pre najmenších zvoľte tričká s ochranou proti UV žiareniu. A samozrejme nesmie chýbať čiapka alebo klobúk so širokým okrajom! 
   
 • Po pobyte na slnku upokojte svoju pokožku nanesením reparačného hydratačného prípravku. 

Mali by ste v lete starostlivosť o atopickú pleť zmeniť?

Vôbec nie! Možno budete v pokušení na každodennú starostlivosť zabudnúť, pretože príznaky sa vďaka slnku zmiernia, ale ochorenie pokožky pretrváva, aj keď nie je na prvý pohľad vidieť. Vaša starostlivosť o pokožku teda dovolenku nemá: dodržiavanie liečby ekzémov (emolienčné prípravky a dermokortikoidy) je stále nevyhnutné každý deň, aby vaša pokožka prežila skvelé leto bez svrbenia.

 • Pred plávaním sa namažte ochranným krémom proti slanej vode alebo chlóru a až potom použite opaľovací krém. 
   
 • To isté platí pred športovaním vonku, aby sa znížil účinok trenia o spotenú pokožku.
   
 • Po plávaní alebo športových aktivitách sa opláchnite čo najrýchlejšie čistou vodou. A pokiaľ sa znovu vystavíte slnečnému žiareniu, znovu sa namažte opaľovacím krémom.
   
 • Pozor na uterák plný piesku pri sušení na pláži! Zrnká piesku môžu pokožku „zodrieť“ (a vyvolať prejavy), preto si nezabudnite vziať čistý uterák, aby ste sa mohli osušiť. 
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Neodporúča sa vystavovať sa slnku v najteplejších hodinách. Najlepšou ochranou je stále nosiť oblečenie, pokiaľ možno bavlnené, a pokrývku hlavy. Opaľovací krém by mal mať dostatočný ochranný faktor (ideálne SPF 50+). Na konci dňa stráveného na slnku sa nezabudnite dobre umyť vhodným umývacím prípravkom, aby ste odstránili všetky stopy opaľovacieho krému, a potom pokožku hydratujte hydratačným prípravkom.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

OCHRANA PRED SLNKOM

Ochrana pred slnkom

PROTECT AD KRÉM SPF 50+

Opaľovací krém PROTECT AD SPF 50+ s veľmi vysokou mierou ochrany je prvý opaľovací prípravok špeciálne vyvinutý a testovaný priamo pre potreby pokožky so sklonom k atopii a s naozaj príjemnou textúrou.

PROTECT AD KRÉM SPF 50+
Ochrana pred slnkom
späť na začiatok