AD_LIFE-MOMENTS_MOTHER-CHILD-WINDOW_LARGE_2021
Obsah

Dermatitída alebo atopický ekzém

Čo je to atopická pokožka?

Atopická dermatitída (čiže ekzém), ktorá je často genetického pôvodu, má striedavé prejavy zápalových vzplanutí a obdobia pokoja. Čo ju spôsobuje? Disfunkcia pokožky (kožnej bariéry), ktorá vedie k suchej pokožke (xeróze) a zápalu. Táto menej chránená pokožka je citlivejšia na okolité prostredie.

Atopický ekzém: základné informácie v kocke

  • Čo vidíte: suchá až veľmi suchá pokožka, červené škvrny s nepravidelnými kontúrami alebo malé mokvajúce pľuzgieriky, z ktorých sa môžu stať chrasty.
  • Čo cítite: svrbenie a silný diskomfort pokožky (pnutie, pálenie atď.).
  • Príčiny: genetická predispozícia k alergii a porucha bariérovej funkcie pokožky, ktorá sa stáva citlivejšou a priepustnejšou pre vonkajšie agresívne vplyvy.
  • Atopická dermatitída sa vyvíja v dvoch fázach. Fáza 1 = fáza precitlivenosti: pretože kožná bariéra menej chráni, alergény z okolitého prostredia do nej môžu preniknúť. Fáza 2 = fáza prejavu, kedy zápal vyvoláva nástup príznakov.
  • Postihnuté oblasti: čelo, líca, krk, očné viečka, trup, lakťové a kolenné záhyby.

Atopická dermatitída:

koho postihuje najčastejšie?

Atopická dermatitída sa vyvíja s vekom. V 85 % prípadov začína pred piatym rokom veku. Najčastejšie sa objavuje u dojčiat vo veku 3 mesiacov a pretrváva až do 7 rokov veku, s možnosťou zlepšenia okolo 2 až 3 rokov veku. Prejavy choroby vo väčšine prípadov vymiznú do 7 rokov veku dieťaťa. ZZávažnosť a frekvencia prejavov klesá, až kým neustanú... Vo veku 10 až 11 rokov už väčšina detí ekzém nemá. Niekedy sa v tom istom období môžu objaviť aj iné atopické reakcie, napríklad astma.

U dospelých je atopická dermatitída vzácna, ale môže pretrvávať od detstva. Vo všetkých prípadoch zostáva pokožka postihnutá atopickým ekzémom vždy krehká a je potrebné sa o ňu pravidelne starať.

AD_BABY_FIRST-CARE-FEET-HANDS_LARGE_2021 473x473
AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021 492x450

Ochorenie

charakterizované obdobiami vzplanutia a pokoja

1 – Fáza vzplanutia, počas ktorej je zápal viditeľný vo forme červených škvŕn. Pokožka je v tejto fáze obvykle ešte suchšia, než obvykle.

2 – Fáza pokoja, kedy zápal nie je vidieť, ale nenechajte sa zmiasť, je stále prítomný v pozadí vo forme mikrozápalu. Preto je potrebné v starostlivosti o pokožku pokračovať, aby sa oddialil ďalší prejav choroby (ďalšia fáza vzplanutia).

Atopická dermatitída: kľúčové osoby

1/10

detí je týmto ochorením postihnuté¹

prípadov, keď sa ochorenie objaví pred dosiahnutím veku 1 roku²

7 rokov

priemerný vek, kedy ochorenie zmizne¹

viac ako 50 %

pacientov má rodičov s týmto ochorením¹

¹ Webová stránka  https://www.inserm.fr/ 

² Kay J, Gawk Rodger DJ, Mortimer MJ, Jaron AG. Prevalencia detského atopického ekzému v bežnej populácii. J Am Acad Dermatol 1994;30:35-9.

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Ako počas fázy pokoja, tak počas prejavu ochorenia je pokožka suchá. Mala by byť každý deň zvlhčovaná emolienčným prípravkom, a to aj v obdobiach pokoja, aby sa oddialil nástup ďalšieho vzplanutia.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

Atopická dermatitída: ako sa o nej dozvedieť viac a lepšie sa s ňou vyrovnať

AD_ATOPIE_LITTLE-GIRL-SCRATCHING-ARM_LARGE_2021 472x472

Oblasti postihnuté atopickou dermatitídou

Aj keď sa postihnuté miesta u detí a dospelých líšia, všetky vyžadujú starostlivosť, ktorá pokožku upokojí, obnoví a posilní jej obranyschopnosť.

Oblasti postihnuté atopickým ekzémom
AD_LIFE-MOMENTS_MOTHER-KISSING-CHILD-CHEECK_LARGE_2021

Starostlivosť o atopickú pokožku dojčiat a detí

Bábätká a deti sú často postihnuté viac ako dospelí a môžu mať nepríjemné pocity, ktoré im sťažujú nočný (a dokonca aj denný) odpočinok: objavte niekoľko tipov, ako lepšie porozumieť tomuto stavu a pokožku upokojiť. 

Starostlivosť o atopickú pokožku dieťaťa
AD_PAINFUL-SKIN_WOMAN-HAND-SHOULDER_LARGE_2021 500x500

Starostlivosť o atopickú pokožku

Atopická pokožka je krehká pokožka s narušenou kožnou bariérou. Osvojením správnych návykov na jej ochranu, obnovu a posilnením jej odolnosti môžeme zmierniť následky a znížiť početnosť výskytu.

Starostlivosť o atopickú pokožku
AD_ATOPIC-DERMATITIS_MOTHER-AND-DAUGTHER_LARGE_2021 416x416 crop

Príčiny: dedičnosť a spúšťacie faktory

Odkiaľ pochádza? Príčiny atopie sú genetické a súvisia s vonkajšími okolnosťami... ale s akými? Odhalenie spúšťačov nám umožní ochorenie lepšie porozumieť, a teda ho aj prekonať!

Príčiny atopickej dermatitídy
EF_LOGO_PIERRE-FABRE-ECZEMA-FOUNDATION_VERTICAL
späť na začiatok