AD_PAINFUL-SKIN_WOMAN-HAND-SHOULDER_LARGE_2021
Obsah

Starostlivosť o atopickú pokožku

Starostlivosť o atopickú pokožku vášho dieťaťa môže pomôcť upokojiť, predchádzať a dokonca zmierniť prepuknutie atopického ekzému. Preto je dôležité prijímať správne opatrenia každý deň a predovšetkým dlhodobo. Čo je cieľom? Upokojiť svrbenie, tlmiť zápaly a pomôcť pokožke lepšie sa chrániť. Zhodnotíme situáciu a poskytneme rady, ktoré vám pomôžu!

Starostlivosť o atopickú pokožku
Vo fáze vzplanutia

Atopická dermatitída sa vyznačuje fázami vzplanutia (viditeľné prejavy) a fázami pokoja alebo odznenia. Každá fáza má svoju vlastnú liečbu: počas prepuknutia choroby vám lekár predpíše medikamentóznu liečbu, napríklad dermokortikoidy, ktoré sa aplikujú výhradne na lézie (červené škvrny), a to raz denne. Toto ošetrenie by malo byť kombinované s každodennou aplikáciou emolienčných produktov starostlivosti o pokožku celého tela, ktoré hydratujú pokožku, posilňujú kožnú bariéru a upokojujú nepríjemné pocity, ktoré sa objavujú v priebehu prejavov.

AD_ATOPIC-DERMATITIS_MOTHER-AND-SON-BACK-ITCHING_LARGE_2021
AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-LEGS_LARGE_2021

Starostlivosť o atopickú pokožku
v období pokoja

V období medzi prepuknutím choroby, t. j. vo fáze pokoja, je veľmi dôležité pokračovať v aplikácii emolienčného prípravku jedenkrát denne. Toto ošetrenie pomáha pokožke, aby bola lepšie chránená silnejšou (a teda aj viac chrániacou) kožnou bariérou. To pomáha predĺžiť dobu medzi prepuknutiami ochorenia a vyhnúť sa potrebe príliš mnohých lekárskych zákrokov. 

Postupom času som si vytvorila rutinnú starostlivosť o svoju atopickú pokožku, kedy používam vhodné mydlo a raz denne aplikujem emolienčný prípravok, nech sa deje čokoľvek! Zistila som, že je pokožka pevnejšia a odolnejšia. Tým sa znížila frekvencia prejavov.

Lola, 35 rokov

Atopická dermatitída
aké sú rôzne spôsoby liečby?

Ak ste navštívili lekára a ten zistil, že máte atopickú dermatitídu, možno vám predpísal lokálne dermokortikoidy, t. j. prípravky, ktoré sa aplikujú lokálne na pokožku. Tieto štandardné lieky pomáhajú zmierniť začervenanie a svrbenie. Okrem toho je pre oddialenie ďalšieho prepuknutia ochorenia zásadné použiť emolienčný prípravok starostlivosti o pokožku a vybrať vhodné umývacie prípravky. 

Liečba ekzému

AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-ARMS_LARGE_2021
AD_ATOPIE_CHILD-SCRATCHING-ARM_LARGE_2021

Všetky naše tipy
proti svrbeniu

Aj keď vás to núti sa poškriabať, radšej sa tomu vyhnite: škrabanie síce môže priniesť okamžitú úľavu, ale neskôr môže svrbenie ešte zosilniť. Čo teda môžete urobiť, aby ste si uľavili a odolali nutkaniu poškriabať sa? Tu nájdete všetky naše tipy!

Atopická dermatitída: zmiernenie svrbenia

Atopická dermatitída
a šport

Atopická pokožka vás môže odradiť od športových aktivít, pretože slnko, chlad alebo pot môžu príznaky zhoršiť. Ak však prijmete správne preventívne opatrenia, môžete si šport užiť a cítiť sa tak oveľa lepšie! Všetky naše tipy nájdete tu!

Atopický ekzém a šport: správne návyky, ktoré si treba osvojiť

AD_ATOPIC-DERMATITIS_SOLAR-SPORT_LARGE_2021
AD_ATOPIC-DERMATITIS_SOLAR-KIDS_LARGE_2021

Atopická dermatitída
a slnko

UV žiarenie má (pri malých dávkach!) protizápalový účinok, ktorý zmierňuje príznaky ekzému, ale potenie alebo slaná voda môžu vyvolať reakcie a svrbenie. Objavte naše praktické tipy a naučte sa správne kroky, ako stráviť leto bez škrabania! 

Atopická dermatitída a slnko: ako sa chrániť

Atopická dermatitída
naše rady pre pokojnú noc

Atopický ekzém často sťažuje spánok, pretože svrbenie a škrabanie bývajú intenzívnejšie. Teplo postele, pot a skutočnosť, že ste menej zaneprázdnení ako cez deň, zvyšujú pravdepodobnosť, že sa budete chcieť poškriabať. Objavte naše tipy proti nočnému škrabaniu!

Atopický ekzém: tipy pre lepší spánok

AD_ATOPIC-DERMATITIS_KIDS_LARGE_2021
späť na začiatok