AD_ATOPIC-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-ITCHING-NECK_LARGE_2021
Obsah

Príčiny kontaktného ekzému

Máte nové náušnice? Používate čistiace prostriedky? Zmenilo vaše dieťa šampón? Kontaktný ekzém (alebo dermatitída) vzniká, ako názov napovedá, kontaktom pokožky s alergickou látkou. Dáme vám niekoľko tipov, ako zistiť, čo alergiu spôsobilo, ale neváhajte sa poradiť s dermatológom alebo alergológom, aby ste sa vyhli budúcim prejavom alergie. 

Alergická kontaktná dermatitída v číslach

3 dni

predtým, ako môže dôjsť k akejkoľvek reakcii*

15 dní

je priemerná doba trvania príznakov*

2

fázy: fáza zvýšenej citlivosti a fáza objavenia príznakov*

Kontaktný ekzém
čo je jeho príčinou ?

Ide o zápal pokožky, ktorá sa stretla s alergénom. Po stanovení diagnózy (a vylúčení atopického ekzému ako príčiny príznakov, čo je úplne iný typ ekzému) je potrebné určiť pôvodcu. Použili ste vy alebo vaše dieťa v poslednej dobe nejaký lak na nechty, oblečenie z neštandardného materiálu alebo parfum? Dotkli ste sa farby alebo priemyselného oleja? Neváhajte si urobiť zoznam výrobkov, ktoré ste v poslednej dobe používali, a pozrite sa na zadnú stranu výrobkov, či neobsahujú možné alergény. Niektoré materiály môžu spôsobovať alergické reakcie: kovy, plasty, sklolaminát alebo niektoré farbivá. Preto je potrebné určiť aj pôvodcu alergickej reakcie.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_CONSULTATION-DERMATOLOGIST-OFFICE-WOMEN_LARGE_2021 577x577
AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021 492x450

Kontaktný ekzém
ne predvídateľná alergia

Aby toho nebolo málo, môže sa stať, že sa náhle objaví alergia na výrobok alebo látku, ktorú ste predtým znášali dobre. Kontaktný ekzém sa teda môže objaviť pri stom alebo tisícom kontakte s alergénom bez toho, aby sa predtým alergia objavila! Niektoré profesie sú však viac vystavené pôsobeniu alergizujúcich chemických látok (stavebníctvo, kaderníctvo alebo kozmetický priemysel), čo zvyšuje pravdepodobnosť, že sa u nich jedného dňa objaví alergický kontaktný ekzém. Pokiaľ sa to týka aj vás, je lepšie nosiť ochranné pomôcky alebo rukavice.

Alergický kontaktný ekzém:
„oneskorený nástup“

Rany sa objavujú v priemere tri dni po kontakte s alergénmi. Túto dobu je možné predĺžiť na 10 dní, pokiaľ ide o prvý kontakt pokožky s alergénom. Možno budete musieť pátrať v pamäti, aby ste si spomenuli, na čo pokožka reagovala precitlivelo, čo niekedy sťažuje identifikáciu vyvolávajúceho faktora. 

AD_IRRITATIONS_WOMAN-EAR_LARGE_2021

Niekoľko mesiacov som používala nový, mierne agresívny čistiaci prostriedok. Ruky som mala pokryté škvrnami. Chvíľu mi trvalo, kým som problém identifikovala. Ekzém som vyliečila, potom som začala nosiť rukavice a zmenila som čistiace prostriedky. A všetko je zase v poriadku!

Anne-Claire, 32 rokov.
späť na začiatok