AD_SCARS_LEGS-HAND-COVERING_LARGE_2021
Obsah

Upokojenie svrbivých spálenín od slnka

Au! Mysleli ste si, že ste urobili všetko, čo ste mohli, aby ste tomu zabránili, ale je to tu! Spálenie od slnka je dôsledkom nadmerného vystavenia sa slnečnému UV žiareniu. Výsledok: vaša pokožka je červená, páli a niekedy svrbí? Ako môžete svoju pokožku upokojiť a regenerovať? Upokojiť svrbenie? Povieme vám všetko!

Čo je to spálenie od slnka?
Prečo to svrbí?

Spálenie od slnka, známe tiež ako solárny erytém, je spálenie pokožky spôsobené ultrafialovým žiarením, predovšetkým UVB. Vzniká po nadmernom vystavení pokožky slnku, ktorá je niekedy nedostatočne chránená. Spálenie od slnka vyvoláva reakciu pokožky: pálenie, pnutie ... a dokonca svrbenie! Vychádza z nervov a môže byť kvôli popáleniu cítiť až niekoľko dní. Môže tiež súvisieť s alergiou na slnko. Prejavuje sa ako skupina malých svrbivých pupienkov v miestach, ktoré boli najviac vystavené slnku. 

AD_SOLAR_SHADOWS_WOMAN-SHOULDERS-HAT_LARGE_2021

Spálenie od slnka: ako sa vyhnúť svrbeniu?
 

  • Nezabudnite pokožku ochladiť, aby ste uľavili zahriatej oblasti: dajte si chladnú sprchu o teplote medzi 15 a 25 °C... nie príliš studenú.
     
  • Zostaňte hydratovaní: spálenie od slnka dehydratuje celé telo, preto pite veľa vody (aspoň dva litre denne).
     
  • V nasledujúcich hodinách použite špeciálny krém po opaľovaní, ktorý hydratuje pokožku a zmierňuje horúčavy. Vyberte si mlieko alebo gél so sviežou konzistenciou obsahujúci kyselinu hyalurónovú, ktorá pôsobí proti strate vody v pokožke v dôsledku slnečného žiarenia, a antioxidanty, pretože aj po vystavení pokožky slnku dochádza k poškodeniu buniek.
     
  • V nasledujúcich dňoch aplikujte reparačný krém s glycerínom pre ešte väčšie pohodlie pokožky. Nakoniec, je veľmi dôležité spálenú pokožku neškriabať, aby nedošlo k jej ešte väčšiemu podráždeniu, a neodstraňovať odumretú pokožku, aby mala čas sa obnoviť vlastným tempom.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

POZNÁMKY ODBORNÍKA

V prípade spálenia od slnka by ste sa mali najprv postarať o schladenie pokožky, napríklad chladnou sprchou, a potom použiť hydratačný krém s obsahom upokojujúcich účinných látok

Dr. Marco Ambonati, dermatológ.

AD_SOLAR_WOMAN-ARM-APPLICATION_LARGE_2021

Ako sa vyhnúť
spálenie od slnka? 

Nevystavujte sa slnku medzi 11. a 16. hodinou, kedy je UVB žiarenie najintenzívnejšie, a teda najnebezpečnejšie, a nikdy nevystavujte slnku deti mladšie ako 3 roky. Každé dve hodiny a po každom kúpaní sa namažte opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom SPF (Sun Protection Factor), ktorý môže byť v prípade potreby bez parfumácie a prispôsobený vášmu typu pokožky (napríklad aknózna alebo atopická). A tiež sa zakryte: klobúky, čiapky, šatky, tričká s dlhým rukávom alebo dokonca ochrana proti UV žiareniu, slnečné okuliare atď.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Ďalšie informácie

Ďalšie informácie o iných príčinách svrbenia a naše súvisiace tipy
 

späť na začiatok