AD_ATOPIE_CHILD-SCRATCHING-ARM_LARGE_2021

Atopický ekzém: zmiernenie svrbenia

„Keď ono to tak veľmi svrbí! Nie! Neškriabaj sa!“ Je vám tento rozhovor povedomý? Možno ste ho zažili so svojimi deťmi... alebo sami so sebou. Hoci škrabanie prináša okamžitú úľavu, zvyšuje svrbenie, pretože zhoršuje červené škvrny a podráždenie, nehovoriac o riziku infekcie, pokiaľ sú ruky alebo nechty špinavé. Aké teda existujú riešenia proti svrbeniu? Podelíme sa s vami o niekoľko tipov schválených odborníkmi (a rodičmi!).

 • Každý deň nanášajte na postihnuté miesta predpísané liečebné prípravky alebo emolienčné prípravky pre starostlivosť o pokožku. Na trvalú úľavu je nevyhnutné každodennú starostlivosť o pokožku dodržiavať. 
   
 • Vyberte si veľmi jemný zvláčňujúci umývací prípravok bez mydla, ktorý rešpektuje pH a ochrannú bariéru pokožky (váš štít proti agresívnym vplyvom).
   
 • Kúpeľ alebo sprchovanie obmedzte na päť minút vo vlažnej vode (maximálne 35 °C).
   
 • Po vyjdení zo sprchy alebo po umytí rúk sa osušte jemnými dotykmi, nie trením.
   
 • Dávajte prednosť voľnému oblečeniu, aby ste obmedzili drenie pokožky.
   
 • Predchádzajte alergizujúcemu kontaktu s roztočmi používaním poťahu matraca proti roztočom a zbavte sa kobercov.
   
 • V noci sa príliš neprikrývajte a udržujte izbovú teplotu medzi 18 a 20 °C

Ako zlúčiť ochranné návyky s atopickým ekzémom, aby sa nimi nezhoršoval?

Nadmerné umývanie rúk horúcou vodou a mydlom narúša kožnú bariéru a zvyšuje jej citlivosť na alergény a dráždivé látky. Tým vznikajú červené škvrny a svrbenie...
Tipy, ako si chrániť ruky: 
 

 • Pokiaľ ide o dezinfekciu rúk, radšej voľte hydroalkoholové gély než vodné roztoky, ktoré sú tekutejšie, ale viac dráždia. 
   
 • Ak je jedinou možnosťou umývanie vodou, preferujte čistiaci olej. 
 • Chlad je veľmi upokojujúci a pôsobí ako anestetikum: pre intenzívnejšie upokojenie pri aplikácii nechajte emolienčný krém v chladničke alebo na postihnuté miesto priložte vrecúško mrazeného hrášku. Aby ste sa vyhli popáleniu mrazom, nenechávajte ho pôsobiť príliš dlho, alebo ho najskôr zabaľte do látky.
   
 • Zamestnajte svoje ruky napríklad antistresovou loptičkou alebo, ešte lepšie, poškriabte niečo iné, napríklad suchý zips na odeve alebo na plyšovom zvieratku pre najmenších.
   
 • Zamestnajte svoju myseľ, aby ste odviedli pozornosť od svrbenia: malá relaxácia alebo cvičenie, ponorte sa do svojej obľúbenej hudby, alebo aj vyhľadajte pomoc relaxačného terapeuta, ak máte časté prejavy.
   
 • Zastrihujte nechty sebe alebo svojmu dieťaťu nakrátko alebo ich dôsledne upravte pilníkom, aby ste ešte viac nepoškodili už aj tak veľmi krehkú pokožku.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Aby ste zmiernili prepuknutie ekzému a urobili ho znesiteľnejším, je nevyhnutné, aby ste sa neškriabali. V ideálnom prípade by ste sa mali rozptýliť alebo vyskúšať relaxačnú metódu, napríklad meditáciu. Jedným z trikov je mať vo vrecku malý plochý kamienok, ktorým si môžete prechádzať po pokožke, keď vás príliš svrbí. Chlad kameňa a jemná masáž postihnutej oblasti sú spôsobom, ako oklamať pocity svrbenia bez toho, aby ste si ublížili, či už ste malí alebo veľkí. Iní dávajú prednosť priloženiu chladivého obkladu alebo čistej žinky. Dávajte však pozor, aby ste nepoužili kocku ľadu, pretože tá môže pokožku popáliť.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

EXOMEGA CONTROL

EXOMEGA CONTROL je rad starostlivosti o pokožku, ktorá dokonale spĺňa potreby suchej pokožky so sklonom k atopickému ekzému pre celú rodinu, a to vďaka svojim protisvrbivým účinkom a zloženiu, ktoré je možné používať už od narodenia. 

EXOMEGA CONTROL
späť na začiatok