AD_ATOPIC-DERMATITIS_SOLAR-SPORT_LARGE_2021

Atopický ekzém a šport

Vy alebo vaše deti máte atopickú pokožku: suchá pokožka, červené škvrny a svrbenie sú každodennou realitou. Táto situácia vás môže odradiť od športových aktivít, pretože vystavenie slnku, chladu alebo poteniu môže príznaky zhoršiť. Ak si však osvojíte správne návyky, môžete si naplno užívať všetky aktivity, aby ste sa cítili lepšie a mysleli aj na iné veci, než je svrbenie! Tu je niekoľko opatrení, ktoré treba dodržať, aby ste mohli cvičiť bez obáv.

  • Znížte dráždivé účinky potu: pravidelne sa osušujte uterákom (a nie tričkom, ak sa potíte), vždy bez trenia.
     
  • Pite veľa vody.
     
  • Starostlivo si vyberajte oblečenie: noste bavlnené oblečenie, ktoré je dostatočne voľné, aby umožňovalo odvod potu, a ak je to možné, s vonkajšími švami, aby sa zabránilo odieraniu pokožky. Po každom cvičení oblečenie vyperte, nepoužívajte zmäkčovadlá.
     
  • Umyte sa bezprostredne po cvičení: opláchnite sa čistou vodou, aby ste sa vyhli dlhodobému kontaktu s dráždivými látkami, ako sú chlór alebo pot, a zvoľte umývací prípravok bez mydla s fyziologickým pH (nie ten ktorý nájdete v šatni!). Pokožku osušte a pokiaľ je to možné, aplikujte na ňu ihneď po vyjdení zo sprchy emolienčný prípravok, aby ste oslabenú pokožku upokojili.
     
  • Chráňte sa pred slnkom aj pred „extrémnymi“ teplotami: atopickú pokožku treba chrániť ešte viac – každé dve hodiny sa namažte vhodným opaľovacím krémom bez parfumácie a noste čiapku. Mali by ste sa tiež vyhýbať intenzívnym vonkajším aktivitám pri teplotách pod -5 °C alebo nad +30 °C (najmä v čase najväčšieho znečistenia ovzdušia spôsobeného silnými alergénmi), pretože tieto teplotné rozdiely spôsobujú vysokú krehkosť pokožky.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Fyzické cvičenia a šport sú spojencami pri liečbe kožných ochorení vďaka svojim pozitívnym účinkom na duševné zdravie a pohodu, ktoré pomáhajú pôsobiť proti jednému z faktorov, ktorý prejavy atopickej dermatitídy zhoršuje: stresu.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

  • Pred vstupom do vody naneste na všetky miesta postihnuté ekzémom ochranný krém, ktorý na pokožke vytvorí ochranný film, tzv. bariéru proti dráždivým látkam, ako sú chlór alebo soľ.
     
  • Keď vyjdete z vody, krátko sa opláchnite čistou vodou (stačí len minútu) a potom sa jemne osušte čistým uterákom. Tip: kúpte si uterák z mikrovlákna, ktorý je šetrnejší k citlivej pokožke (a rýchlejšie schne!).

Je používanie dezodorantu pri ekzéme nevhodné?

Pot a dezodorant môžu spôsobiť podráždenie, najmä antiperspiračné dezodoranty, ktoré obsahujú hliníkové soli, ktoré sa neodporúčajú pre citlivú pokožku. Preto je lepšie sa im vyhnúť, aspoň pred cvičením. A ak máte pocit, že sa bez dezodorantu nezaobídete, vyberte si dezodorant bez alkoholu a parfumácie a používajte ho po cvičení a sprchovaní.

DERMALIBOUR+ BARRIER

Ochranný krém

Tento ochranný krém poskytuje dlhotrvajúcu ochranu pokožke poškodenej chlórom a soľou alebo ochranu pred podráždením spôsobeným potením. Jeho textúra s efektom „druhej pokožky“ zanecháva jemný ochranný film.

DERMALIBOUR+ Ochranný krém

DERMALIBOUR+ BARRIER
späť na začiatok