AD_BABY_FIRST-CARE-LAYING-DOWN_LARGE_2021

Starostlivosť o atopickú pokožku dojčiat a detí

Páli to, svrbí to: vaše dieťatko svrbí a páli pokožka a vidieť ho trpieť bolí aj vás. Pokožka všetkých detí je prirodzene krehká (čo je pomerne obvyklé), menej schopná brániť sa všetkým druhom agresívnych vplyvov, avšak pokožka detí s atopiou je ešte reaktívnejšia: začervenaná, svrbí, pokrývajú ju červené škvrny alebo dokonca chrasty. Aký krém by ste mali použiť na upokojenie atopickej dermatitídy vášho dieťaťa alebo bábätka? Čoho by ste sa mali vyvarovať a aké dobré návyky by ste si mali osvojiť, aby ste im pomohli cítiť sa lepšie? Tu sú všetky naše tipy na každodennú úľavu pre atopickú pokožku u detí

 • Oplachujte, ale šetrne. Žiadne nešetrné alebo vysoko penivé prípravky: zvoľte špeciálne detské penivé gély, oleje alebo gély 2 v 1 na telo a vlásky.
   
 • Sprchujte alebo kúpte krátko (nie dlhšie ako 5 minút), pretože tvrdá voda vysušuje pokožku, a dbajte na to, aby voda nebola príliš horúca (maximálne 35 °C), pretože teplo môže zápal znovu aktivovať.
   
 • Umývací prípravok dôkladne opláchnite čistou vodou a jemne osušte, bez nadmerného drhnutia pokožky!
   
 • Použite mäkké osušky a perte ich v hypoalergénnom pracom prostriedku, bez zmäkčovadiel, a sušte ich, pokiaľ možno v sušičke.
   
 • Poznámka: ak máte čas, ranný kúpeľ môže vaše dieťa osviežiť a upokojiť po náročnom, svrbivom nočnom spánku.
   
 • Raz až dvakrát denne alebo pri výmene plienok aplikujte emolienčný krém vhodný na atopickú pokožku. V ideálnom prípade ho aplikujte tiež veľmi skoro po kúpeli alebo sprchovaní, aby bola pokožka čo najviac hydratovaná.
   
 • Aby ste zabránili škrabaniu alebo poškodeniu pokožky, skracujte im nechty vhodnými nožnicami.

Prečo používať sušičku, ak mám atopickú pokožku?

Oblečenie sušené v práčke je mäkšie a pružnejšie ako sušené na vzduchu, čo je príjemnejšie pre citlivú pokožku a nie je ani nutné používať zmäkčovadlá (ktoré často obsahujú vonné látky, a sú preto alergizujúce). Na jar a jeseň vo vzduchu navyše veľa alergénov, ktoré sa môžu usadiť na bielizni (a následne na pokožke vášho dieťaťa), ak sa suší vonku. Obmedzenie kontaktu s alergénmi je nevyhnutné na ochranu atopickej pokožky pred ďalšími prejavmi ochorenia!

 • Vždy si vyberajte hypoalergénne prípravky starostlivosti o pokožku: atopická pokožka je alergická pokožka. Na minimalizáciu rizika alergických reakcií je potrebné špeciálne zloženie prípravkov.
   
 • Zloženie s protizápalovým účinkom, ktorá pokožke doplní lipidy: atopická pokožka je vždy veľmi suchá a zápalová, preto je dôležité používať prípravky doplňujúce lipidy a brániace zápalom ihneď po osprchovaní.
   
 • Rešpektujte pH pokožky: čistiace prípravky musia mať kyslé pH (mierne pod 5,5), aby sa znížilo pH atopickej pokožky. Odporúčame používať výrobky bez obsahu mydla.
   
 • Vyberte si krém, balzam alebo emolienčné mlieko podľa toho, akú textúru preferujete vy alebo vaše dieťa: textúra krémov a balzamov je výživná, krémová a je a ideálna pre najsuchšiu pokožku, textúra mlieka je sviežejšia a ľahšia a je vhodnejšia pre mierne suchú pokožku.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Využite chvíle, kedy na pokožku svojho dieťatka nanášate emolienčný prípravok, aby sa preňho táto chvíľa stala okamihom relaxácie. To bude mať veľmi priaznivý upokojujúci účinok. Uistite sa, že sa vaše dieťa (a vy tiež!) cíti pohodlne a že je v miestnosti príjemná teplota. Pri aplikácii masírujte celé telo širokými ťahmi, aby ste ho uvoľnili. Na záver mu môžete dopriať masáž nožičiek, ktorá má intenzívny relaxačný účinok.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Ďalšie informácie

Ďalšie tipy pre atopickú pokožku
 

EXOMEGA CONTROL

EXOMEGA CONTROL je rad starostlivosti o pokožku, ktorá dokonale spĺňa potreby suchej pokožky so sklonom k atopickému ekzému pre celú rodinu, a to vďaka svojim protisvrbivým účinkom a zloženiu, ktoré je možné používať už od narodenia. 

Starostlivosť o atopickú pokožku

EXOMEGA CONTROL
späť na začiatok