AD_ATOPIC-DERMATITIS_BLACK-MOTHER-AND-DAUGTHER_LARGE_2021
Obsah

Atopická dermatitída u dojčiat a detí

Má vaše dieťa červené škvrny, chrasty a silné nutkanie sa škrabať? Pravdepodobne ide o atopickú dermatitídu, t.j. zápal spôsobený narušenou kožnou bariérou, a teda pokožku menej schopnú brániť sa vonkajším agresívnym vplyvom. Pre istotu je najlepšie poradiť sa s lekárom, ktorý v prípade potreby vykoná testy. A aby sa vám s týmito príznakmi lepšie žilo (najmä v noci, kedy je svrbenie intenzívnejšie), podelia sa s vami naši odborníci o svoje rady. 

Atopický ekzém u detí v číslach

1/10

detí je postihnuté týmto ochorením ¹

60%

prípadov, kedy sa ochorenie objaví pred dosiahnutím 1 roka²

7 rokov

priemerný vek, kedy stav vymizne ¹

viac ako 50 %

pacientov má rodiča s týmto ochorením ¹

¹ Webová stránka www.inserm.fr 

² Kay J, Gawkrodger DJ, Mortimer MJ, Jaron AG. Prevalencia detského atopického ekzému v bežnej populácii. J Am Acad Dermatol 1994;30:35-9

Aké sú príznaky atopickej dermatitídy
u detí?

Atopický ekzém u dojčiat a detí je nepríjemný, ale bohužiaľ sa vyskytuje často: ide o najčastejšie kožné ochorenie u detí. Jeho príznaky: červené škvrny, suchosť pokožky a svrbenie, ktoré deti ťažko znášajú. Príčina? Disfunkcia pokožky (presnejšie kožnej bariéry), ktorá vedie k suchej pokožke (tzv. xeróze) a zápalu (preto tie červené škvrny). Menej chránená pokožka je citlivejšia na okolité prostredie a podľa toho aj reaguje.

AD_ATOPIE_CHILD-SCRATCHING-ARM_LARGE_2021

Postupom času som sa naučil predvídať prepuknutie choroby a pomáhať svojmu dieťaťu lepšie spať.

Thomas, otec Thea, 18 mesiacov
AD_ATOPIC-DERMATITIS_BABY_LARGE_2021 492x492

Prečo má moje bábätko
atopickú dermatitídu?  

Toto ochorenie nebolo doteraz úplne vysvetlené. Príčiny atopickej dermatitídy sú genetické, dedičné a environmentálne. Čo už vieme: viac ako polovica detí s atopickou pokožkou má rodičov, ktorí ju majú tiež. Zistilo sa však, že atopia sa stále viac rozvíja v priemyselných krajinách, pravdepodobne v dôsledku zmeny životného prostredia (nadmerné umývanie pokožky, znečistenie atď.).

Oblasti zasiahnuté atopickým ekzémom
u dojčiat a detí

U detí a dojčiat sa lézie (alebo škvrny) nachádzajú predovšetkým na tvári (líca, pod a za ušami), krku a končatinách. Postihnutý môže byť aj trup. Oblasť plienok je našťastie obvykle ušetrená. U detí je možné lézie pozorovať najmä v záhyboch (krk, lakte, kolená) a na končatinách (ruky, zápästie, členky).

AD_IRRITATIONS_BABY-IRRITATED-RED-CHEEKS_LARGE_2021
AD_ATOPIC-DERMATITIS_MOTHER-AND-SON-BACK-ITCHING_LARGE_2021

Zmiernenie svrbenia
počas prejavov

Ak chcete svojmu dieťaťu pomôcť, je správne liečiť pokožku ako vo fáze vzplanutia, tak aj vo fáze pokoja. Počas prejavov ochorenia je dôležité každý deň aplikovať liečbu odporúčanú dermatológom, vrátane dermokortikoidov, a vybrať špecifický umývací a emolienčný prípravok na atopickú pokožku u detí. 

Starostlivosť o atopickú pokožku
medzi jednotlivými vzplanutiami 

Aj keď práve nie ste vo fáze prejavov symptómov, musíte pokračovať v každodennej aplikácii emolienčného prípravku na starostlivosť o pokožku a zároveň používať vhodný umývací prípravok vo vani alebo v sprche. Pokožka vždy potrebuje pomoc a s vašou pomocou môžete ďalší prejav choroby oddialiť. Pri nanášaní emolienčného prípravku sa uistite, že je pokožka čistá, a pred rovnomerným nanesením na telo ho zahrejte medzi dlaňami a veľmi jemne vmasírujte.
Starostlivosť o atopickú pokožku dojčiat a detí 

AD_BABY_FIRST-CARE-LAYING-DOWN_LARGE_2021
AD_ATOPIC-DERMATITIS_MOTHER-AND-DAUGTHER_LARGE_2021

Deti:
je potrebné hovoriť o atopickej dermatitíde!

Obdobia prejavov symptómov často vedú k poruchám spánku, zníženej koncentrácii v škole, skrátka ku skutočnej zmene kvality života nielen dieťaťa, ale aj celej rodiny. Preto môže byť veľmi užitočné o tomto ochorení a nepríjemných pocitoch, ktoré spôsobuje, hovoriť, aby sme dali najavo, že ho berieme do úvahy bez toho, aby sa problém bagatelizoval alebo dramatizoval. 

Hľadanie správnych slov na podporu dieťaťa 

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Ďalšie informácie 

Ďalšie tipy pre atopickú pokožku 
 

späť na začiatok