AD_ATOPIC-DERMATITIS_CHILDREN_LARGE_2021
Obsah

Oblasti najčastejšie postihnuté atopickým ekzémom

Au, to svrbí! Tvár, lakťové jamky, zadná strana kolien, ruky alebo členky: atopická dermatitída postihuje rôzne oblasti v závislosti od veku, ale všetky majú jedno spoločné: suchú pokožku, červené škvrny a veľmi nepríjemné svrbenie.

Vo fáze vzplanutia sú príznaky červené škvrny, svrbenie, výtok, hrubá pokožka a škrabance. Vo fáze pokoja zostáva pokožka výrazne suchá. Oblasti postihnuté atopickou dermatitídou sa líšia podľa veku, závažnosti a doby vyšetrenia, v závislosti od toho, či u vás dochádza k prejavu choroby alebo ste vo fáze pokoja. Podľa tohto sprievodcu zistíte, ktoré oblasti sú najčastejšie postihnuté.

Gaspard má často prejavy na tvári, ktoré môžu byť veľmi rozsiahle, najmä preto, že táto oblasť nie je chránená a má tendenciu sa škrabať. Preto sa snažím dvakrát denne aplikovať prípravok na upokojenie svrbenia.

Céline, matka dvojročného Gasparda.

Oblasti postihnuté atopickým ekzémom u dojčiat

U vášho dieťaťa sa škvrny vyskytujú najmä na tvári (líca, za a pod ušami), krku a končatinách. Trup môže byť tiež postihnutý, ale oblasť zadku je obvykle ušetrená. Výsledkom je suchá pokožka, neustále zápaly... a vaše dieťatko môže mať problémy s pokojným spánkom. 

AD_BABY_FIRST-CARE-LAYING-DOWN_LARGE_2021 473x473 crop
AD_IRRITATIONS_CHILD-IRRITATED-CHEEK-CREAM_LARGE_2021 473x473

Oblasti postihnuté atopickým ekzémom
u detí

Od 2 až 3 rokov veku sa atopický ekzém lokalizuje: pozorujeme výtokové rany, potom chrasty a hrubú pokožku (zhrubnutie pokožky do tmavo ružových, neskôr hnedých škvŕn, nepravidelne pretkaných hlbokými ryhami). Najčastejšie sa objavujú na tele v záhyboch (krk, lakte, kolená) a na končatinách (ruky, zápästie, členky). Výsledkom je veľké nepohodlie cez deň aj v noci a neustála túžba sa škrabať...

Oblasti postihnuté atopickým ekzémom
u dospelých

U dospelých sa objavujú tri hlavné javy: hrubosť pokožky (pokožka zhrubne a vytvoria sa na nej tvrdšie a tmavšie škvrny, ktoré sú mierne pruhované), intenzívny pruritus (svrbenie) a xeróza (čiže suchosť pokožky). Atopická dermatitída vzniká na tele v ohybových záhyboch, na zápästiach, členkoch a na tvári a očných viečkach. Postihnutá môže byť aj hlava, pokožka hlavy, krk, horná časť trupu a ramená. K celkovému diskomfortu sa často pridáva aj estetické nepohodlie. 

AD_IRRITATIONS_WOMAN-NECK_LARGE_2021 473x473

Atopická dermatitída: aké sú možnosti liečby? 

Bez ohľadu na vek a postihnuté oblasti spočíva liečba v použití dermokortikoidov, a to iba na lézie atopického ekzému. Veľmi dôležitá je aj aplikácia emolienčného prípravku na celé telo. Vo fáze vzplanutia choroby sú účinné lokálne kortikosteroidy, ktoré pôsobia silne protizápalovo.

Kortizón je možné aplikovať na pokožku vo forme krémov, mastí, gélov alebo pleťových vôd. Vo fáze vypuknutia choroby je nutné každý deň aplikovať emolienčný prípravok. Vo fáze pokoja spočíva liečba v každodennej aplikácii emolienčného prípravku na celé telo. Denne aplikované emolienčné krémy upokojujú pokožku a pôsobia proti zápalom a vysušovaniu pokožky, čím zabraňujú vzniku kožných prejavov. A samozrejme každý deň používajte v sprche alebo vo vani správny umývací prípravok – taký, ktorý neobsahuje mydlo a má fyziologické pH. 

späť na začiatok