AD_IRRITATIONS_CHILD-IRRITATED-CHEEK-CREAM_LARGE_2021

Upokojenie atopickej dermatitídy na tvári

Atopická dermatitída, známa tiež ako „atopický ekzém“, je chronická zápalová dermatóza (kožné ochorenie), počas ktorej sa striedajú obdobia vzplanutia a obdobia pokoja. Vychádza z genetickej predispozície a postihuje predovšetkým deti, ale niekedy pretrváva aj v dospelosti. Na tvári sa atopická dermatitída často vyskytuje v záhyboch: za uchom alebo na očných viečkach. Pre vás, vaše dieťa alebo vaše bábätko: čoho by ste sa mali vyvarovať, aby ste lepšie zvládli atopický ekzém na tvári? Správny „recept“ zahŕňa ošetrenie aj upokojenie pokožky. Všetky naše rady nájdete v tomto praktickom zozname.

  • Na tvári sa atopická dermatitída často rozvíja na očných viečkach, kde je pokožka tenká, ľahko sa vysušuje a má „priehlbiny“, ktoré podporujú ukladanie alergénov a vznik podráždenia. 
     
  • Červené, nepravidelne tvarované škvrny, ktoré sa pokryjú malými, svrbivými pľuzgierikmi s výtokom. 
     
  • V súčasnej dobe je postihnutých 20 % detí, u ktorých príznaky začínajú v prvých troch mesiacoch života, a 2 až 3 % dospelých.

Prečo by ste sa mali vyhnúť používaniu vatových tampónov na čistenie tváre?

Hoci sa zdajú byť mäkké, je potrebné sa vyhnúť treniu bavlny o citlivú pokožku. Na odstránenie mejkapu a vyčistenie tváre (alebo tváre vášho dieťaťa) zvoľte krúživú masáž prstami s použitím prípravku vhodného pre atopickú pleť, potom tvár opláchnite vlažnou vodou a osušte ju uterákom. 

  • Na nájdenie vhodnej liečby je potrebná lekárska konzultácia. Potom každý deň predpísanú liečbu dodržujte. 
     
  • Raz alebo dvakrát denne naneste na suché oblasti tváre emolienčný prípravok, ktorý posilní kožnú bariéru, zmierni pocit svrbenia spojený so suchou pokožkou a zníži frekvenciu vzplanutia.
     
  • Používajte kombináciu zvláčňujúceho umývacieho prípravku a emolienčného balzamu, krému alebo mlieka.
     
  • Vyberte si veľmi jemný umývací prípravok bez mydla a oplachujte ho teplou vodou. A nezabudnite osušovať pokožku jemnými dotykmi – nikdy ju netrite! 
     
  • V prípade dospelých nepoužívajte „klasické“ prípravky, ktoré pleť upchávajú a bránia jej v dýchaní, ani prípravky obsahujúce látky, ktoré sú agresívne voči krehkej pleti. Voľte lekárske, hypoalergénne a nekomedogénne mejkapy (je možné ich zakúpiť v lekárni) a používajte podkladový krém ľahkého typu.
     
  • Ak sa objaví svrbenie, zvoľte radšej chlad (namiesto škrabania sa!) Na postihnuté miesta priložte ľadový obklad alebo kocky ľadu (v čistej utierke). Ďalšie tipy na to, ako zmierniť svrbenie, nájdete na webe
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Tvár je veľmi exponovanou časťou tela (vietor, zmeny teploty, slnko atď.), a preto je náchylnejšia k nepríjemným pocitom. Neváhajte počas dňa opakovane naniesť emolienčný krém alebo balzam na pery. Nezabúdajte sa tiež chrániť pred slnkom.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

späť na začiatok