AD_ATOPIC-DERMATITIS_WOMAN-HAIR_LARGE_2021

Upokojenie atopickej dermatitídy na pokožke hlavy

Vy alebo vaše dieťa trpíte atopickým ekzémom na pokožke hlavy. Výsledkom sú červené škvrny, chrasty (niekedy aj lupiny) a veľmi nepríjemné svrbenie. Ako sa môžeme o túto oslabenú pokožku hlavy lepšie postarať? Pripravili sme pre vás praktický zoznam, ktorý vám pomôže osvojiť si správne návyky. 

 • U dojčiat a malých detí (do 2 rokov) ide o bežný stav, ktorý sa podobá „seboroickej dermatitíde“, ktorú možno rozpoznať podľa prítomnosti žltkastých, mastných a pomerne silných šupín (alebo krúst) na pokožke hlavy. Po 18 mesiacoch až 2 rokoch veku tieto príznaky odznievajú. 
   
 • Tieto lézie sa môžu objaviť aj u dospelých, najmä ak sú atopickou dermatitídou postihnuté aj iné časti tela. V tomto prípade vyzerajú ako „klasický“ ekzém, buď s výtokom, alebo suchý. 
   
 • Všimnite si, že dospievajúci môžu byť postihnutí špecifickou „dermatitídou hlavy a krku“. 

Je seboroická dermatitída ekzém?

Pretože seboroická dermatitída spôsobuje biele alebo žlté škvrny na pokožke hlavy (lupiny u dospelých a mliečne krusty u dojčiat) a niekedy aj svrbenie, býva často zamieňaná s ekzémom. Hoci sú príznaky podobné, príčiny sú úplne odlišné, pretože zápal nie je spôsobený alergickou reakciou ako kontaktný ekzém alebo genetickými faktormi ako atopický ekzém. Príčinu tejto dermatitídy je stále ťažké určiť, ale zdá sa, že je čiastočne spôsobená mikroskopickou hubou, ktorá spôsobuje zápal v oblastiach tela, kde je produkcia kožného mazu najvyššia (vrátane pokožky hlavy). 

 • Použite lekársky prípravok na ekzém predpísaný dermatológom.
   
 • Aspoň raz denne tiež použite emolienčný prípravok na starostlivosť o pleť. Ako? Naneste ho na pokožku hlavy ako masku, nechajte pôsobiť cez noc a ráno ho poriadne opláchnite jemným šampónom.
   
 • Vyberte si jemný šampón vhodný na suchú pokožku hlavy.
   
 • Sprchujte sa vlažnou vodou a obmedzte dobu sprchovania na 5 minút.
   
 • Vlasy vysušte uterákom bez trenia.
   
 • Vlasy jemne rozčesávajte kefou s mäkkými štetinami a nepoužívajte hrebeň.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Atopická dermatitída sa niekedy vyskytuje na pokožke hlavy. Preto je dôležité používať vhodný šampón v kombinácii s liečbou predpísanou dermatológom. Na tento účel si vyberte jemný šampón, ktorého zloženie minimalizuje riziko vzniku alergií.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Ďalšie informácie

Ďalšie tipy pre atopickú pokožku
 

TELO A VLASY

EXOMEGA CONTROL

Zvláčňujúci umývací gél na telo a vlasy

Tento zvláčňujúci umývací gél na telo a vlasy jemne čistí (tvár, telo, vlasy), upokojuje a chráni suchú pokožku so sklonom k atopickému ekzému už od narodenia.

EXOMEGA CONTROL Zvláčňujúci umývací gél 2v1

EXOMEGA CONTROL
späť na začiatok