AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-ARMS_LARGE_2021

Atopická dermatitída: aké sú možnosti liečby?

Liečba atopickej dermatitídy alebo ekzému vyžaduje každodennú a neustálu hydratačnú starostlivosť (skutočnú každodennú rutinu!), aby sa posilnila kožná bariéra a zabránilo sa tak ďalšiemu prepuknutiu ekzému. Našťastie, okrem každodennej starostlivosti o pokožku, existuje aj medikamentózna liečba, ktorú konzultujte so svojím lekárom. Kortizón je najznámejšou (a často najúčinnejšou) liečbou, ale na upokojenie zápalových prejavov spôsobených ťažkým atopickým ekzémom môže byť potrebná aj kombinácia liekov. Aká protizápalová liečba je k dispozícii? Aká emolienčná starostlivosť by mala byť použitá na doplnenie lekárskej starostlivosti? Pomôžeme vám nájsť riešenie. 

 • Najbežnejšou a najúčinnejšou liečbou zostáva aplikácia kortizónového krému (alebo dermokortikoidov): pôsobí protizápalovo, a preto pomáha zmierniť zápal a svrbenie spojené s ekzémom. 
   
 • Dermokortikoidy sú liekom: pred ich použitím vám lekár musí túto liečbu predpísať. V závislosti na vašom veku alebo príslušnej krajine vám lekár môže navrhnúť dermokortikoidy vo forme krému, masti, gélu alebo mlieka.
   
 • Ak dermokortikoidy zlyhajú, môže lekár v prípade veľmi rozsiahleho ekzému alebo pri výskyte ekzému na najcitlivejších miestach, ako je tvár alebo očné viečka, zvoliť lokálne imunosupresíva alebo tablety (takrolimus). Ďalšou liečbou je fototerapia (liečba UV žiarením). Vo všetkých prípadoch je na lekárovi, aby určil najvhodnejšiu liečbu. 
   
 • Aplikácia dermokortikoidov na dlhodobú liečbu atopického ekzému nestačí: je nevyhnutná každodenná starostlivosť emolienčnými prípravkami na obnovu kožnej bariéry.
   
 • Na umývanie zvoľte vhodný sprchový olej alebo gél bez mydla, ktorý pokožku upokojí a zabráni jej vysušovaniu, a potom na ňu naneste zvolený emolienčný prípravok, ktorý ju hĺbkovo vyživí. 

Liečba kortizónom: môžete (stále) chodiť na slnko?

Kortizón alebo dermokortikoidy sú štandardnou liečbou ekzému a poskytujú rýchlu úľavu pri prejavoch. Hoci ekzém v lete obvykle ustupuje v dôsledku pôsobenia UV žiarenia na pokožku, môže byť potrebné aplikovať dermokortikoidy aj v lete. Nebojte sa, ide to! Dermokortikoidy nereagujú na slnko, ale vaša pokožka áno, preto sa po aplikácii kortizónového krému nezabudnite chrániť pred slnkom. 

 • Vo fáze pokoja (medzi fázami vzplanutia ekzému) je nevyhnutné každý deň podniknúť kroky na zníženie suchosti pokožky a zníženie rizika zápalu. Aby sme dosiahli tento cieľ, je potrebné si osvojiť každodennú rutinu kombinujúcu jemné umývanie a emolienčnú starostlivosť o pokožku (a striktne ju dodržiavať!). 
   
 • Do sprchy alebo kúpeľa vyberajte gély a dermokozmetické oleje špeciálne vyvinuté tak, aby minimalizovali riziko alergických reakcií (bez mydla, s pH nižším ako 5,5). Obnovujú lipidy a majú protizápalový účinok, čo je ideálne na prípravu a maximalizáciu účinku zvláčňujúcich produktov starostlivosti o pleť. 
   
 • Po osprchovaní naneste na pokožku emolienčný prípravok podľa vlastného výberu (balzam, krém, mlieko atď.). Tip: najprv prípravok zahrejte medzi dlaňami a potom ho jemnými ťahmi bez trenia naneste na ešte mierne vlhkú pokožku. A pokiaľ sa vaša pokožka necíti dostatočne pružná alebo upokojená, pokojne naneste ďalšiu vrstvu!
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Kortikosteroidov aplikovaných na pokožku (dermokortikoidy) sa nemusíte obávať: nemajú vedľajšie účinky, ktoré sú niekedy spojené s perorálnymi kortikosteroidmi. Je dôležité dodržiavať lekársky predpis, čo do množstva aplikovanej látky, rýchlosti aplikácie a doby trvania liečby

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

EXOMEGA CONTROL

EXOMEGA CONTROL je rad starostlivosti o pokožku, ktorá dokonale spĺňa potreby suchej pokožky so sklonom k atopickému ekzému pre celú rodinu, a to vďaka svojim protisvrbivým účinkom a zloženiu, ktoré je možné používať už od narodenia.

späť na začiatok