AD_CONTACT-ECZEMA-HANDS_LARGE_2021
Obsah

Upokojenie prejavov kontaktného ekzému

Prišli ste do styku s alergénnym výrobkom alebo materiálom a zrazu vás svrbí a škriabe pokožka! Našťastie existujú riešenia, ako zmierniť kožnú reakciu a sprievodné začervenanie alebo svrbenie. Ďalším krokom je zistiť, čo je príčinou vzplanutia ekzému. Nasledujú všetky naše rady, ako lepšie porozumieť tomu, čo kontaktný ekzém vyvoláva a ako ho upokojiť. 

Alergický kontaktný ekzém:
identifikácia príčiny

Na zmiernenie vzplanutia nie je nič lepšie ako vylúčiť všetok kontakt s alergénom. Nie vždy je však ľahké ho identifikovať... Najčastejšími príčinami sú čistiace prostriedky, rozpúšťadlá, mydlá a parfumy, farbivá, niektoré kovy alebo potraviny. Len z tohto zoznamu môže byť ťažké pôvodcu nájsť. V takom prípade by ste sa mali poradiť s lekárom, ktorý vám pomôže s vyšetrením tým, že vám položí otázky týkajúce sa vašich každodenných a profesijných aktivít.  Ak tomu tak nie je, alergológ môže situáciu zhodnotiť prostredníctvom epikutánnych testov. Tie nebolia, na chrbát sa aplikuje rad alergénov, aby sa zistilo, ktorý z nich vyvolá malý prejav ekzému. 

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_CONSULTATION-DERMATOLOGIST-OFFICE-WOMEN_LARGE_2021 577x577
AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-ARMS_LARGE_2021

Alergický kontaktný ekzém:
liečba pre javov

Každý typ ekzému je možné liečiť iným spôsobom: v prípade alergického kontaktného ekzému je liečba založená predovšetkým na zamedzení kontaktu s daným alergénom (samozrejme, po jeho identifikácii). V prípade kontaktného ekzému pri práci je možné v závislosti od zdroja vystavenia navrhnúť vhodné opatrenia na ochranu pokožky, vrátane rukavíc. Lokálna aplikácia dermokortikoidov (vo forme krému alebo gélu) pomôže príznaky zmierniť. Akonáhle „vzplanutie“ skončí, odporúčame použiť regeneračný krém s obsahom medi a zinku, ktorý poškodenú pokožku obnoví. 

Smola: môj kontaktný ekzém spôsobili slnečné okuliare. Výsledkom bol rad nevzhľadných červených škvŕn na tvári – a slnko tomu nepomohlo. Rozhodla som sa brať veci s humorom, schovať sa pod veľký klobúk so širokým okrajom... a brať liečbu vážne. Do 10 dní ekzém takmer zmizol.

Aicha, 52 rokov
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Na príznaky kontaktného ekzému použite rovnaké duo: dermokortikoidy predpísané lekárom a krém s meďou a zinkom. Lokálna liečba je nevyhnutná a prináša veľmi dobré výsledky, pokiaľ sa vykonáva pravidelne.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Ďalšie informácie 

Ďalšie rady týkajúce sa kontaktného ekzému
 

DERMALIBOUR+

DERMALIBOUR+ je rad na báze medi a zinku určený pre podráždenú krehkú pokožku. Skladá sa z čistiacich a ošetrujúcich produktov a ide o ideálny prípravok, ak je pokožka začervenaná, svrbí a štípe.

Starostlivosť o podráždenú pokožku
DERMALIBOUR+
späť na začiatok