Povedali ste krehká?

Krehká pokožka je realitou. Spoločnosť A-Derma ju definovala: je to zraniteľná pokožka s oslabenou kožnou bariérou. Nevyvážená kožná bariéra je priepustnejšia, ľahšie sa stáva citlivou, je podráždená a môže viesť k diskomfortu, ako fyzickému, tak psychickému.

V závislosti od zdroja krehkosti existujú 4 typy krehkej pokožky(1): fyziologicky krehká pokožka, spojená s vekom (deti alebo seniori) alebo na základe výskytu (očné viečka, krk, dekolt alebo čelo), krehká pokožka oslabená vonkajšími (podnebie) alebo vnútornými (stres) faktormi, latrogénna krehká pokožka, oslabená farmakologickou alebo chirurgickou liečbou a patologicky krehká pokožka (atopická dermatitída, rozacea, akné, reaktívna pokožka), kedy pokožka vykazuje menšiu odolnosť voči agresívnym vplyvom. 

Tieto veľmi podrobné znalosti o krehkosti pokožky umožňujú spoločnosti A-DERMA poskytovať cielené riešenia prostredníctvom produktov hygieny a starostlivosti prispôsobených konkrétnym potrebám jednotlivých typov pokožky.

(1) Stalder JF et al (2014) Krehkosť epidermis a jej dôsledky v dermatológii. JEADV 28, (Suppl.4), (1-18). 

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021

Mám krehkú pokožku?

Vaša pokožka je krehká, ak sú vám známe tieto príznaky: suchosť, začervenanie, viditeľné olupovanie, pnutie, mravčenie alebo svrbenie, ktoré je nepríjemné. Tieto prejavy môžu byť vyvolané dočasnými vonkajšími faktormi, ako je teplo, chlad, znečistenie, vietor alebo lekárske ošetrenia či zákroky, ale aj kožnými ochoreniami alebo vnútornými faktormi, ako je stres.

Didier Coustou – dermatológ

Naši odborníci odpovedajú na vaše otázky

Pokožka bábätiek nie je dostatočne vyvinutá. Je tenšia a dehydratovanejšia, má neúplný hydrolipidický film a neutrálne PH namiesto kyslého, preto je zraniteľnejšia a priepustnejšia pre vonkajšie agresory.

Tieto dve veci sú neoddeliteľne spojené. Atopická dermatitída, všeobecne známa ako ekzém, je ochorenie spojené s genetickými faktormi, ktoré sa vyznačuje krehkou kožnou bariérou a oslabenou imunitou. V súlade s lekárskou definíciou sa táto „chronická a svrbivá zápalová dermatóza“ počas fázy vzplanutia prejavuje červenými škvrnami nepravidelného tvaru s malými opuchnutými pľuzgiermi, ktoré sa vyvinú do chrasty, a extrémnou suchosťou kože sprevádzanou svrbením. Chronická atopická dermatitída sa prejavuje najmä v detstve a vo väčšine prípadov ustupuje do 3 rokov, ale niekedy až v dospelosti.

Akné je zdrojom dvojitej krehkosti. Ide o chronické zápalové ochorenie vlasového folikulu, ktoré je kombináciou hyperseborey (mastnej pokožky), hyperkeratinizácie (mikrocysty), namnožených baktérií a zápalu (červené a niekedy hnisavé pupienky), čo spôsobuje škvrny a oslabenie kožnej bariéry. K tomu sa pridáva dráždivý a oslabujúci účinok dermatologickej liečby. Na druhej strane škvrny vykazujú známky krehkosti: extrémnu suchosť, dehydratáciu, olupovanie, pálenie a pocity napätia.

Vždy pripravení počúvať

Aby sme lepšie porozumeli krehkej pokožke a vyvinuli najvhodnejšie dermatologické produkty, aktívne načúvame potrebám pacientov a spotrebiteľov. Tomuto pojmu sa hovorí orientácia na pacienta a je základným konceptom, ktorým sa riadia všetky naše prístupy

Znášanlivosť a účinnosť sú základom vývoja našich výrobkov, ale majú zmysel iba vtedy, ak ponúkame praktickosť a jednoduché použitie, ktoré nabáda k pravidelnému každodennému používaniu. Kľúčom k úspechu je nielen účinnosť prípravkov, ale aj ich pravidelné používanie. 

späť na začiatok