AD_NUTRITION_MATURE-SKIN-WOMAN_LARGE_2021
Obsah

Aké sú účinky slnka na pokožku?

V dvadsiatich rokoch sa pokožka opaľuje a zdá sa, že slnko nemá vplyv na mladistvosť našej pleti. V 30. rokoch sa objavujú prvé vrásky spôsobené slnkom a v 40. rokoch sa po vystavení UV žiareniu objavujú tmavé škvrny. Samozrejme sa na tom podieľa prirodzené starnutie pokožky, ale nie výhradne. Pôsobenie slnka tento jav skôr urýchľuje. Ako? Všetko vám vysvetlíme.

UV žiarenie spôsobuje poruchy v jadre buniek

Takmer 90 % UVB a 80 % UVA žiarenia je prirodzene blokovaných pokožkou, ale zvyšné percento preniká do našej pokožky viac či menej hlboko v závislosti od človeka. Keď sa ultrafialové žiarenie dostane do buniek, spôsobuje oxidačný stres spôsobený voľnými radikálmi. Za normálnych okolností je tento oxidačný stres korigovaný prirodzenými regulačnými mechanizmami. S pribúdajúcim vekom a pri dlhodobom vystavení UV a najmä UVA žiareniu je však tento mechanizmus preťažený a voľných radikálov pribúda.
Priamym dôsledkom tohto oxidačného stresu je zmena zdravotného stavu buniek. Napríklad UVA lúče môžu narušiť správne delenie buniek, a tým znížiť prirodzenú schopnosť obnovy pokožky. Rovnako tak môžu poškodiť niektoré bunkové proteíny, ktoré sa potom stávajú pre bunku toxickými. Za normálnych okolností sú tieto toxíny prirodzene vylučované bunkami, ale pôsobením UVA sa tento metabolizmus opäť mení a zlyháva.
Oxidačný stres tak vedie k degradácii elastínu a kolagénu, čo má za následok ochabnutie pokožky, stratu pružnosti a pevnosti a narušenie melanocytov. 

Poznámka: u ľudí so svetlou pokožkou, ktorá je menej odolná voči UV žiareniu, sa slnečné žiarenie prejaví spravidla skôr.

Aké sú príznaky starnutia pleti?

Škvrny, vrásky... nevyhnutné známky starnutia pleti

Výskyt tmavých škvŕn

 Starnutie pleti má za následok výskyt škvŕn, ktoré tam predtým neboli. Tieto príznaky sú viditeľné najmä na odkrytých miestach, ako je tvár, ruky alebo oblasť hrudníka. Najčastejšie sú pigmentové škvrny (hyperpigmentácia) rôzneho stupňa tmavosti. Hoci sa môžu objaviť v akomkoľvek veku, nie sú zdraviu nebezpečné. Odrážajú iba disfunkciu melanocytov, buniek, ktoré pigmentujú pokožku. Táto disfunkcia sa prejavuje aj obrátene, a to výskytom bielych škvŕn (hypopigmentácia) na pokožke.

Prečo slnko zvyšuje výskyt vrások?

Medzi ďalšie známky svetelného starnutia patria viac či menej výrazné vrásky, ktoré sú dôsledkom straty tónu, pružnosti a pevnosti pokožky, ale aj jej suchosti. Nezabudnite, že prílišné vystavenie UV žiareniu všetky tieto príznaky urýchľuje.

Zdravý životný štýl pre lepšiu prevenciu

Zázračný liek neexistuje, ale zdravý a zodpovedný životný štýl je dôležitým spojencom pri ochrane pokožky, jej odolnosti voči slnečnému žiareniu a jej mladistvosti. Inými slovami, neváhajte: 

  • Kedykoľvek vyjdete na slnko, použite vhodnú ochranu proti slnku.
     
  • Jedzte zdravú a vyváženú stravu, pokiaľ možno bohatú na antioxidanty.
     
  • Nevystavujte pokožku iným škodlivým faktorom, ako je fajčenie alebo alkohol.
     
  • Večer si pleť dobre vyčistite a hydratujte: aby ste sa pokúsili oddialiť starnutie pleti, treba ju dobre vyčistiť a správne hydratovať.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Ďalšie informácie

Ďalšie tipy pre pokožku citlivú na slnko
 

AD_WEBSITE_ PDP_OAT_BLOC_2021 577x577 bloc avoine

Ovos Rhealba®: jedinečný

Ovos Rhealba®®, náš poklad vypestovaný v ekologickom poľnohospodárstve, je rastlinná aktívna látka s obnovujúcimi, upokojujúcimi a regeneračnými dermatologickými vlastnosťami, ktorá je obsiahnutá vo všetkých našich výrobkoch.

OVOS RHEALBA®

späť na začiatok