AD_BIOLOGY-AC_MODELS_WOMAN-BROWN-HAIR-TWO-HANDS_16-9_2022

Spoznajte svoj typ akné, aby ste ho mohli lepšie liečiť.

Kým akné jasne neidentifikujete, nemôžete ho účinne liečiť. Zásadná je diagnostická fáza. Za týmto účelom navštívte odborníka, ktorý vám vysvetlí, akým typom akné trpíte. Tu uvádzame prehľad rôznych typov akné, či už ide o retenčné alebo zápalové lézie, prípadne ich kombinácie.

Retenčné akné:
čo to je? 

Toto štádium je prvá fáza akné. Pri tomto type akné zatiaľ nie sú zrejmé žiadne známky zápalu: žiadne začervenanie, žiadny pocit horúčavy alebo opuch pupienka, iba čierne bodky (otvorené komedóny: nie sú zakryté kožou, a preto sčernejú v dôsledku oxidácie kožného mazu pri kontakte so vzduchom) a mikrocysty (uzavreté komedóny , ktoré sa spoznajú podľa hrbolčeka pri dotyku).

AD_ACNE_RETENTION-PIMPLE_SQUARE_2021 472x472

PUPIENKY AKNÉ

Ako vznikajú pupienky akné, ktoré sa často považujú za veľmi nevzhľadné?

V kožných póroch sa nachádza pilosebaceózny folikul tvorený chĺpkom, svalom zdvíhajúcim chĺpok a mazovou žľazou, ktorá produkuje kožný maz. Tu sa tiež nachádza náš kožný mikrobióm, t. j. všetky mikroorganizmy, ktoré osídľujú našu pokožku a zaisťujú jej fyziologickú rovnováhu. Pleť so sklonom k akné produkuje väčšie množstvo menej kvalitného (hustejšieho) kožného mazu, a to z mnohých príčin. Súčasne dochádza k zosilneniu kože. Výsledkom je pór naplnený kožným mazom s oxidovanou časťou v jeho ústí: to je známa čierna bodka. Niekedy sa póry upchajú a maz zostane zachytený pod pokožkou: na tvári sa vytvorí mikrocysta, ktorá je často voľným okom neviditeľná, ale je možné ju nahmatať prstom.

AD_ACNE-INFLAMMATION_SQUARE_2021 472x472

Zápalové akné:
čo to je? 

V prípade zápalového akné možno pozorovať rôzne typy pupienkov:

  • Červené pupienky, ktoré sa označujú dermatologickým termínom „papuly“.
  • Biele hnisavé pupienky, čo sú „pustuly“.

Ak sa červené alebo biele pupienky dostanú hlbšie pod kožu, nazývajú sa cysty alebo noduly. Tie
vyzerajú ako veľké pupienky, sú tvrdé na dotyk a veľmi bolestivé. Často zanechávajú jazvy.
Všeobecne sú zápalové pupienky, či už červené alebo biele, často bolestivé, najmä ak sú
hlboké.

Čo je príčinou nerovnováhy vedúcej k zápalu?

Akné je zápalová patológia, pri ktorej je súbor mikroorganizmov (baktérií, kvasiniek, vírusov) prítomných na povrchu kože a tzv. kožný mikrobióm je v nerovnováhe. To je spôsobené znížením rozmanitosti, ale aj množstvom týchto mikroorganizmov, najmä baktérií. Tieto baktérie rastú v mazovej žľaze a spôsobujú zápal. Preto je dôležité starať sa o pleť a pôsobiť na všetky možné príčiny akné, a to ako vonkajšie, tak i vnútorné.

Cystické akné:
čo to je? 

Cystické akné je cysta, čo znamená, že sa nachádza hlboko pod kožou.
Či už hovoríme o cystách alebo nodulách, ide o ťažkú formu akné: pupienky sa nachádzajú v hlbších vrstvách kože a môžu viesť až k abscesu (zápalom vzniknutú ohraničenú dutinu vyplnenú hnisom). Cystické akné nemožno brať na ľahkú váhu. V tejto fáze môže na koži zanechať jazvy, preto je nevyhnutné lekárske ošetrenie. Rozhodne sa pupienkov nedotýkajte ani sa ich nepokúšajte „prepichnúť“. 

AD_ACNE_NOSE-MICROKYSTE-PIMPLE_SQUARE_2021 472x472
AD_ACNE-BLOND-GIRL_SQUARE_2021 472x472

Hormonálne akné:
čo to je?

Hormonálne akné je typ akné súvisiace s hormónmi a ich vplyvom na pokožku, najmä na mazové žľazy! Samozrejme, že ženy sú v prvej línii! V priebehu života hladiny hormónov u žien kolíšu: v čase puberty, pri užívaní antikoncepcie, počas menštruačných cyklov, tehotenstva alebo menopauzy, v prípade poruchy štítnej žľazy atď.
Ženy s týmto typom akné majú pupienky predovšetkým v dolnej časti tváre, okolo dolnej čeľuste.
Ide o androgénne hormóny: keď je narušená ich rovnováha (napríklad počas menštruačného cyklu) a/alebo keď sú produkované v príliš veľkom množstve:

  • Tak je to napríklad pri strese: ak sa stane chronickým (opakovaným a pravidelným), vylučuje sa stresový hormón kortizol v nadmernom množstve, čo vedie k zvýšenej produkcii kožného mazu v pokožke.
  • To platí aj pre jedlo: jedným zo základných hormónov na trávenie je inzulín. Umožňuje bunkám využívať a ukladať sacharidy. Ak je napríklad strava príliš bohatá na cukor, zvýši sa vylučovanie inzulínu. Ako bolo uvedené vyššie, s nadbytkom androgénnych hormónov pokožka produkuje ešte viac mazu a stav akné sa tým zhoršuje.

V závislosti na hormonálnom profile, na faktoroch životného prostredia a životnom štýle, ktoré túto hormonálnu rovnováhu ovplyvňujú, môžu byť niektorí ľudia postihnutí viac
ako ostatní.

 

Hormonálne akné sa môže prejavovať rôzne v závislosti od veku: 

- U dospievajúcich sa akné objavuje najmä v strednej časti tváre (brada, nos, čelo) a v zmiešanej forme (čierne bodky, červené a biele pupienky atď.)

- V dospelosti sa akné sústreďuje v dolnej časti tváre (brada, čeľusť, krk) a má podobu červených pupienkov a cýst umiestnených hlbšie pod kožou.
 

Liečba hormonálneho akné: 

1. Každý deň ráno a večer je nutné pleť vyčistiť a potom ju hydratovať vhodným, ideálne viacúčelovým prípravkom na starostlivosť o pleť. Vyberte si prípravky pre aknóznu pleť, ktoré sú k dispozícii v lekárňach a drogériách.

2. S odborníkom sa môžete poradiť aj o medikamentóznej liečbe (benzoylperoxidové krémy, tretinoín alebo antibiotiká), vhodnej antikoncepcii atď.
 

Akné u dospievajúcich:
čo je to? 

Akné u dospievajúcich je akné dospievajúcich, ktoré je spôsobené pubertou: hormóny sa aktivujú a stimulujú mazové žľazy na koži.
Akné u dospievajúcich sa v prevažnej väčšine prejavuje zmiešanou formou. Na pleti sa vyskytujú veľké bodky, mikrocysty (známky retenčného akné) a červené a/alebo biele pupienky (známky zápalového akné). Zoznámte sa s našimi tipmi starostlivosti pri akné

AD_BIOLOGY-AC_MODELS_BROWN-AND-BLOND-HAIR-WOMAN_SQUARE_2022 472x472
AD_ACNE_WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_SQUARE_2021 472x472

Akné u dospelých
čo to je?

Po období puberty si myslíte, že ste sa z obdobia akné konečne dostali, a potom sa vám na tvári znova objavia pupienky. Prečo? Aj po rokoch je príčina rovnaká – hormóny.
Priamo to súvisí s užívaním antikoncepcie, menštruačným cyklom, tehotenstvom a menopauzou.
Nepriamo môže mať vplyv prostredie alebo životný štýl, ktorý vytvára akútny alebo chronický stres. Narúša hormonálnu rovnováhu zvýšením známeho stresového hormónu kortizolu, a tým podporuje vznik tohto typu akné u dospelých.
Nevyvážená strava, pokiaľ vyvoláva opakované vzostupy hladiny inzulínu, má tiež vplyv na nadbytok mužských hormónov, a teda na výskyt akné dospelého typu. 

Vo veku, kedy by som sa mala starať len o prvé vrásky, som ešte stále vo fáze starostlivosti proti akné. A pritom už mám vrásky okolo očí...

Marion, 38 rokov

Niekoľko čísel

3/4

prípadov akné u dospelých tvoria ženy¹

85 %

akné súvisí s menštruačným cyklom u dospelých žien²

20 %

akné je ťažké akné s jazvami³

¹ https://dermatology.ca/fr/patients-et-grand-public/peau/acne/
² Holzmann R, Shakery K. Postadolescent acne in females. Skin Pharmacol Physiol. 2014;27 Suppl 1:3-8.
³ Sutaria AH, Masood S, Schlessinger J. Acne Vulgaris. 8. august 2020 V: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. PMID: 29083670.

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Kým sa ľudia rozhodnú vyhľadať odborníka, čakajú často príliš dlho. Je dôležité si uvedomiť, že čím skôr akné liečite, tým menšia je pravdepodobnosť vzniku jaziev. Čo najskôr navštívte svojho lekára, aby vám potvrdil, o aký typ akné ide. Lekár stanoví diagnózu a umožní vám čo najskôr začať individuálnu liečbu akné!

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

Čo je to akné rosacea?

Niekedy sa akné a rosacea zamieňajú. Tu pre vás máme niekoľko tipov, ako tieto dva kožné problémy rozlíšiť! 
Pre rosaceu sú charakteristické „pocity horúčavy“: líca sú horúce a začervenané (ide o tzv. nával, t. j. pocit horúčavy spojený s nadmerným prekrvením). Nachádza sa na nose a lícach a môže byť sprevádzaná červenými a fialovými cievkami, pľuzgierikmi a pupienkami podobnými akné. . 
Ružienka (rosacea):

  • sa týka iba dospelých.
  • Postihnuté sú len niektoré oblasti tváre (žiadne pupienky na krku, chrbte ani hrudníku, ako to môže byť u zápalového akné).
  • Sprevádzajú ho nekutánne príznaky cievneho pôvodu, akými sú návaly tepla. 

Ak sa vás tento problém týka, obráťte sa na a vyžiadajte si odborné poradenstvo týkajúce sa rosacey.

  AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Detailne o akné

Zoznámte sa s našimi tipmi

späť na začiatok