AD_ACNE_WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_LARGE_2021
Obsah

Akné u dospelých žien. Treba ho pochopiť!

Akné, ktoré sa považuje za kožný problém dospievajúcich, sa však môže v závislosti od prípadu vyskytnúť alebo znovu objaviť aj v dospelosti. Toto neskoré vzplanutie pupienkov, či už ste ho zažili skôr, alebo nie, je obvykle veľmi nepríjemné, pretože ho vôbec nečakáte!
Neprepadajte panike a nestrácajte čas tým, že sa budete zahrávať so svojou mysľou (a pokožkou!). Venujte naopak trochu času tomu, aby ste pochopili, čo sa s vami deje! 

Čo je to akné u dospelých? 

Akné u dospelých žien sa vyznačuje prevažne zápalovým akné, t. j. prítomnosťou červených, viac či menej hlbokých, často bolestivých pupienkov sústredených na lícach, brade, čeľusti alebo krku, na tzv. „U“ zóne. Na koži zanechávajú väčšie stopy, pretože koža má neskôr menšiu schopnosť regenerácie.

Ak pupienky navyše vytláčate, tento typ akné môže viesť k vzniku nevzhľadných jazvičiek. Stláčanie pupienkov často uľavuje od nepríjemných pocitov, ale keď potom vidíte, v akom stave je vaša pleť, často sa cítite ešte horšie. 

Akné u dospelých v číslach

80 %

akné u dospelých pretrváva¹

3/4

prípadov akné u dospelých sa vyskytuje u žien²

¹ Poli F, Dreno B, Verschoore M. An epidemiological study of acne in female adults: results of a survey conducted in France. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2001 Nov;15(6):541-5. doi: 10.1046/j.1468-3083.2001.00357.x. PMID: 11843213. 

² https://dermatology.ca/fr/patients-et-grand-public/peau/acne/

Aký je rozdiel medzi akné u dospelých a u dospievajúcich?

Vo väčšine prípadov akné u dospelých nadväzuje na akné v dospievaní: ide o tzv. perzistentné akné. U ostatných môže akné začať až v dospelosti: ide o tzv. neskoré akné. Vek je teda zrejmým rozlišovacím faktorom. U dospelých prevláda typ zápalový, s prítomnosťou červených pupienkov (papul) a bielych pupienkov (pustul).

Čo spôsobuje akné u dospelých? 

I keď niektoré „zlé“ kozmetické návyky môžu viesť k akné v dospelosti (príliš silný make-up, komedogénny make-up, nesprávne odličovanie atď.), je to predovšetkým hormonálna nerovnováha, ktorá akné spôsobuje. Tento jav môžu zvýrazniť niektoré vonkajšie faktory. Najjednoduchšie je navštíviť odborníka, ktorý zistí, čo je príčinou akné, a nájde najvhodnejšiu liečbu akné. 

Kedy sa akné u dospelých zastaví? 

Akné u dospelých (neskoré akné) ustane, akonáhle sa upraví hormonálna nerovnováha. Počiatočnú nerovnováhu možno vysvetliť niekoľkými príčinami: menštruácia (menštruačné cykly, tehotenstvo, menopauza), choroba (porucha štítnej žľazy atď.), liečba liekmi, antikoncepcia, životný štýl (stres, nevyvážená strava, nedostatok spánku, fyzická aktivita) atď. Neváhajte sa preto poradiť s odborníkom, aby ste mohli liečiť akné individuálne.

Najúčinnejšie riešenia sú tie, ktoré riešia príčiny akné u dospelých. Viete, aký typ akné vás trápi?

Poraďte sa s odborníkom!

V prvom rade je nutné navštíviť odborníka a zveriť sa mu so svojimi obavami, nie ste v tom sami. Navrhne vám liečbu akné vhodnú pre dospelých. 

Na základe tejto diagnózy je možné preskúmať vašu hormonálnu situáciu. Obvykle sa vykonávajú rôzne biologické testy. Po tomto hormonálnom posúdení možno navrhnúť liečbu a správny postup na liečbu akné u dospelých. 

Starajte sa o svoju pleť ráno aj večer!

Pleť so sklonom k akné nie je v rovnováhe, a preto je zo svojej podstaty citlivá. A niektoré prípravky, ktoré sú určite účinné, ale vysušujú, môžu krehkosť kožnej bariéry ešte prehĺbiť. Akonáhle sa teda objavia prvé pupienky, venujte im zvýšenú pozornosť a nevynechávajte dôkladné čistenie pleti! Na tento účel:

  • Každý deň si pleť čistite micelárnou vodou alebo jemným čistiacim gélom, špeciálne vyvinutým pre pleť so sklonom k akné, aby ste ju zbavili nečistôt, ktoré upchávajú póry a bránia pleti dýchať. Medzi nečistoty, ktoré bránia pleti dýchať, patrí prebytočný kožný maz, ale aj make-up, prach, čiastočky znečistenia z ovzdušia atď.
  • Na záver na pleť naneste ošetrujúce prípravky špeciálne navrhnuté pre ženy so sklonom k akné. Vyberte si tie, ktoré sú nekomedogénne, pomáhajú redukovať stopy po akné a sú vhodné aj ako báza pod make-up.

Pleť so sklonom k akné: áno, make-up môžete používať, ale nie len tak hocijaký.

Make-up je ideálny spôsob, ako zakryť nepríjemné pupienky. Buďte však opatrná, kozmetiku vyberajte starostlivo a rozhodne musí byť nekomedogénna (aby neupchávala póry). 

V prípade akné u dospelých je lepšie používať nemastný, ochranný, zmatňujúci tónovaný hydratačný krém, skôr než podkladový krém v kombinácii so sypkým púdrom, ktorý ešte viac upcháva póry. Neváhajte sa pozrieť na lekárenské značky, ktoré ponúkajú špecifické produkty.

Nezabudnite sa večer čo najstarostlivejšie odlíčiť! To isté platí aj pre kozmetické pomôcky: štetce, hubky atď. Raz týždenne ich vyčistite mydlovou vodou a je to!

Nezáleží na tom, koľko máte rokov. Je úplne normálne, že nechcete mať pupienky. Snažila som sa ich zakryť mejkapom, ale nestačilo to. Teraz podstupujem liečbu akné u dospelých, ktorá bude trvať dlhšie ako 3 mesiace, a tiež som situáciu riešila s psychológom. Úprimne povedané, neváhajte a navštívte odborníka, správnou liečbou sa dá problém ľahko zmierniť!

Florence, 32 rokov

Chráňte sa pred slnkom, ako je to len možné 

Pravdepodobne ste už počuli, že slnko má super schopnosť zlepšovať akné u dospelých alebo dokonca násťročných... Je to pravda! Tento jav je však spôsobený iba tým, že koža pri vystavení UV žiareniu zosilňuje. Pupienky akné teda stále existujú, len sú hlbšie pod kožou. 

A keď slnko prestane pôsobiť, pupienky sa po dokončení obnovy buniek v koži opäť objavia: ide o bumerangový efekt. 

Najlepšou radou je nezabudnúť sa ráno natrieť hydratačným krémom a v prípade expozície slnečnému žiareniu pridať opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 50+, aby ste predišli riziku vzniku pigmentových škvŕn. Vyberte si opaľovacie krémy prispôsobené pleti so sklonom k akné, pretože ich výhodou je, že obsahujú aktívne zložky regulujúce tvorbu kožného mazu s optimálnym zmatňujúcim účinkom.

Správna starostlivosť o pokožku

Nový
Fluid proti nedokonalostiam pleti

BIOLOGY AC PERFECT Fluid proti nedokonalostiam pleti

Vyhladzuje - Zmatňuje - Redukuje nedokonalosti

Nový
Hydratačný kompenzačný krém, ultra upokojujúci

BIOLOGY AC HYDRA Hydratačný kompenzačný krém, ultra upokojujúci

Upokojuje - Hydratuje - Kompenzuje následky vysušujúcej liečby

Nový
Čistiaci penivý gél

BIOLOGY AC Čistiaci penivý gél

Čistí - Redukuje prebytočný kožný maz - Uvoľňuje póry

Nový
Čistiaca micelárna voda

BIOLOGY AC Čistiaca micelárna voda

Odstraňuje mejkap - Čistí - Sťahuje póry - Odstraňuje make-up

Nový
Zmatňujúca starostlivosť proti nedokonalostiam pleti

BIOLOGY AC GLOBAL Zmatňujúca starostlivosť proti nedokonalostiam pleti

Hydratuje - Zmatňuje - Uvoľňuje póry

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Rovnako ako pri všetkých typoch akné je dôležitá správna hygiena tváre. Toto jednoduché každodenné opatrenie pomáha obmedziť výskyt veľkých pupienkov, ktoré môžu poznamenať pleť stopami po akné. V prípade akné u dospelých sa tiež pravidelne stretávam s tým, že svoj podiel viny nesie aj stres. Popri liečbe akné bude účinnejším prostriedkom aj riešenie zdroja tohto stresu.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

Porozprávajte sa o tom a nájdite vhodný spôsob starostlivosti 

Prijať akné v dospelosti nie je ľahké. Môže to byť lekárnik, dermatológ a/alebo psychológ, rodina alebo aj priatelia, obklopte sa tými správnymi ľuďmi, aby ste túto fázu zvládli. A hlavne o akné hovorte! To vám pomôže vnímať ho ako menšiu drámu a vyhľadať si správnu podporu, napríklad liečbu akné, ale aj upokojenie pri zdroji úzkosti. 

Riešenia sú k dispozícii, takže ušetrite čas a začnite bojovať proti akné u dospelých!

Mali by ste vedieť, že čistiace a pleťové prípravky začlenené do špeciálnej pravidelnej starostlivosti o akné u dospelých už samy o sebe môžu stačiť na zmiernenie dočasného výskytu pupienkov akné, ale ak problém pretrváva, neváhajte sa objednať k dermatológovi, ktorý vám predpíše vhodnú liečbu.

Akné u dospelých: súvislosť s modernou stravou? 

Koža často odráža to, čo jeme: veta, ktorá si zaslúži pozornosť.

Ako viete, vonkajšia vrstva našej kože, pokožka, sa obnovuje každý mesiac. Na to potrebujete kvalitné tuky, bielkoviny a sacharidy! Potrava je schopná všetko zaistiť každý deň: po strávení sa prostredníctvom krvného obehu všetky tieto „stavebné kamene“ dostanú do kože na úroveň škáry.

Ako si teda vybrať tie správne potraviny pre krásnu pleť? Existuje diéta na boj proti akné? Aké každodenné návyky si osvojiť, aby ste sa stravovali zdravo? 

Zoznámte sa s našimi tipmi, ako kombinovať stravu a akné.

  AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Detailne o akné

Zoznámte sa s našimi tipmi
 

späť na začiatok