AD_ACNE-YOUNG-WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_LARGE_2021
Obsah

Jazvy po akné: ich pochopenie a zmiernenie

Niektorí ľudia majú akné len v podobe niekoľkých pupienkov na tvári alebo na chrbte. Niekedy akné môže prejsť do závažnejšieho štádia a zanechať po sebe červené a hnedé škvrny alebo jazvy. V závislosti od typu lézií nie je vždy možné jazve úplne zabrániť, nieto ju odstrániť. Pri správnej starostlivosti je však možné ich vznik obmedziť a hlavne ich vzniku čo najlepšie predchádzať! 

Keď sa objaví jazva po akné, znamená to, že pôvodne išlo o pupienok akné, u ktorého došlo k narušeniu. Mohlo dôjsť k jeho stláčaniu, prepichovaniu, ošetreniu nevhodným prípravkom alebo expozícii na slnku. V každom prípade je táto jazva po akné viditeľným dôsledkom oslabenia kože. Čím je akné závažnejšie, tým sú pupienky veľmi hlboko v koži a riziko vzniku jazvy po akné väčšie. Pri závažných stavoch akné sú pupienky veľmi hlboko v koži. Tým rastie aj riziko vzniku jaziev.

Ako vzniká jazva?

Viete, že jazva po akné sa vytvorí približne za 3 týždne?

 • Na začiatku, počas 3 až 4 dní, náš obranný systém aktivuje hojivý mechanizmus: pupienok je červený a pomerne opuchnutý, obvykle teplý na dotyk.
 • Potom pokožka po dobu približne 10 dní „regeneruje“. Vytvorí veľké množstvo tkaniva (zloženého prevažne z kolagénových a elastínových vlákien), ktoré určitým spôsobom nahradí poškodené miesto. V tejto fáze sa často objavuje vyvýšená alebo prehĺbená jazva, ktorá sa mierne líši farbou od okolitej kože. 
 • Posledné dni sú konečnou fázou fázy tzv. rekonštrukcie kože. Koža sa napne a na jej povrchu sa vytvorí nová vrstva ochranných buniek.
  Hojenie trvá dlho! Oveľa viac času, než niekoľko minút, ktoré by človek mohol denne venovať starostlivosti o pleť. Priznajme si, že najlepším spôsobom, ako pomôcť svojej pokožke sa uzdraviť, je nechať ju v pokoji.

Typ jazvy po akné závisí od mnohých kritérií, ako sú: 

 • závažnosť akné (čím závažnejšie štádium a čím viac zápalov, tým hlbšie jazvy po akné)
 • typ, hrúbka a farba pleti 
 • kvalita starostlivosti o pleť (pravidelná starostlivosť o pleť, používané prípravky, ochrana pred slnkom, ale samozrejme aj spôsob ošetrenia pleti)
 • samozrejme vek (s pribúdajúcim vekom sa koža hojí dlhšie)
 • nezabúdať na možný nedostatok (bielkovín, vitamínov, niektorých minerálov alebo stopových prvkov potrebných na dobré hojenie)

Proces hojenia sa preto u jednotlivých osôb líši: tu uvádzame prehľad jaziev po akné, ktoré je možné pozorovať. 

Jazvy po akné ako 
hnedé škvrny

Hnedé škvrny, známe aj ako pigmentové škvrny, sú spôsobené hyperpigmentáciou. Veľmi často sa tento nevzhľadný jav objavuje, keď bola koža vystavená slnku v období hojenia. Začína sa objavovať, akonáhle je pupienok zapálený, keď je červený a opuchnutý. 
Je potrebné poznamenať, že čím tmavšia pokožka je, tým viac reaguje na slnečné žiarenie. Stáva sa tak náchylnejšia na riziko vzniku škvŕn a pigmentových porúch. 

Tento typ jazvičiek po akné sa pomerne ťažko odstraňuje. Aj navrhovaná liečba (laser, peeling atď.) majú v tomto type prípadov svoje limity. 
Prevencia je kľúčová. Odporúča sa vyhýbať sa pohybu na slnku a používať ochrannú starostlivosť SPF 50+, prispôsobenú pleti so sklonom k akné. Výhodou týchto produktov je, že chránia pleť širokospektrálnymi filtrami a zároveň pôsobia na reguláciu kožného mazu. Vyberajte si prípravky, ktoré obsahujú zmatňujúce púdre. Majú nemastnú textúru (nemastia, nelepia) a veľmi príjemne sa používajú. Textúry týchto prípravkov sú obvykle fluidné. 

AD_ACNE_BROWN-SCAR_SQUARE 472x472
AD_ACNE-SCAR_SQUARE_2021 472x472

Jazvy po akné
V podobe priehlbiny

Tento typ jazvy po akné s priehlbinou je najčastejšou komplikáciou akné. Hovorí sa im aj „atrofické jazvy“. Vznikajú pri poškodení horných a hlbších vrstiev kože. Prečo? Pretože vyplnením úbytku tkaniva v hĺbke má koža tendenciu sa sťahovať dovnútra: to vytvára vizuálnu „priehlbinu“.
Jazva po akné sa veľmi často objavuje ako dôsledok červených pupienkov, ktoré sa nachádzajú pod kožou, ale aj infikovaných bielych pupienkov.
Ide tiež o typ jazvy, ktorá sa objavuje, keď veľké čierne bodky zostanú v koži príliš dlho: aj po odstránení dermatológom môže pór zostať dlho rozšírený a vizuálne vyzerať ako dierka.

Aby sme sa týmto jazvám, ktoré vyzerajú ako „dierka“ vyhli, je najdôležitejšie odolať pokušeniu pupienky si vytláčať.


Červené jazvy po akné

Červené jazvy po akné vyzerajú ako vyvýšené hrbolčeky. Tento jav je tiež známy ako „hypertrofické jazvy“.
Na rozdiel od jaziev po akné v tvare priehlbiny sú tieto jazvy oveľa menej časté. Vyzerá to, ako by sa proces hojenia vymkol kontrole, prebiehal príliš rýchlo a neprebiehal dobre. Koža je potom silnejšia ako normálne.
V závislosti od konkrétnych prípadov môžu tieto červené jazvy po akné viac svrbieť a môžu byť aj bolestivejšie.

AD_ACNE_RED-SCAR_SQUARE 472x472

Pupienky môžu na koži zanechať rôzne typy jaziev po akné: dierky, hrbolčeky, škvrny atď.
Tak veľmi, že si v takej chvíli prajeme jediné: aby tieto spomienky na akné zmizli a aby sme mohli raz a navždy obrátiť list.
Je možné odstrániť všetky jazvy po akné? Aké sú možné riešenia? Sú skutočne účinné?
Existuje mnoho riešení a je potrebné vziať do úvahy odborné poradenstvo, aby ste našli to najlepšie riešenie. Dovtedy vám prinášame niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu účinkom lepšie porozumieť!

Prejdite na jednoduchú a šetrnú pravidelnú starostlivosť!

Jazvy po akné sa nezlučujú s agresívnou starostlivosťou o pleť ani s hromadením prípravkov pleťovej kozmetiky. Osvojte si známe príslovie „menej je niekedy viac“: čím menej toho urobíte, tým lepšia bude vaša pleť! 

 • Neponáhľajte sa, nepostupujte príliš rýchlo ani niektoré prípravky nepoužívajte príliš často. Akné nie je spôsobené špinavou tvárou, takže nie je potrebné pleť drhnúť ani ošetrovať agresívnymi prípravkami. 
 • Vyberajte produkty starostlivosti o pleť určené pre citlivú pleť, používajte jemné čistiace gély alebo bezoplachové micelárne vody. Nezabudnite tiež pleť sušiť jednoduchým prikladaním čistého uteráka alebo vreckovky.
 • Potom starostlivosť o pleť zakončite kvalitným pleťovým prípravkom proti akné. Ich veľkou výhodou je, že ošetrujú viditeľné známky akné (ako sú nadbytok kožného mazu, čierne bodky, pupienky atď.) a súčasne pomáhajú obnoviť rovnováhu kožnej bariéry. Ušetrí vám to nutnosť aplikovať viac prípravkov, a tým aj ďalšie zhoršovanie stavu už aj tak citlivej pleti! 
  Okrem toho zaručujú dobrú úroveň hydratácie pokožky, ktorá je nevyhnutná na zlepšenie procesu hojenia. 

Chráňte sa pred slnečným žiarením 

Expozícia slnku znamená riziko vzniku jazvičiek po akné v podobe hnedých škvŕn v dôsledku aktivácie melanínu, ochranného kožného pigmentu.
Nevynechávajte vhodnú ochranu pred slnkom: vyberajte produkty starostlivosti o pleť s fluidnou textúrou a indexom SFP 50+. Prednostne si vyberajte produkty, ktoré boli navrhnuté a vyvinuté špeciálne pre pleť so sklonom k akné: ich hlavnou výhodou je, že obsahujú účinné látky regulujúce tvorbu kožného mazu a zmatňujúce zložky, ktoré sú veľmi užitočné pri regulácii pleti.

Zaobchádzajte s pokožkou šetrne 

Šetrné zaobchádzanie, každodenné čistenie a ochrana pleti môžu výrazne znížiť riziko vzniku jaziev po akné.
Čo patrí medzi postupy, ktoré najčastejšie vedú k vzniku jazvy po akné? Dotýkanie sa pupienkov, ich vytláčania a pod. Hoci to viete, zopakujeme vám to. Nevytláčajte si pupienky!

Radi by sme vám pripomenuli prečo: keď pupienok akné dosiahne fázu bieleho pupienka s tvorbou pustule, nemal by sa prepichovať, pretože sa tým zvyšuje riziko zlého hojenia a navyše to neprispieva k rýchlemu hojeniu.
- Baktérie sa môžu dostať dovnútra a lokálny zápal ešte zhoršiť.
- Pupienok môže vo vnútri kože prasknúť a vyvolať hlbší zápal.
A potom sa stane to, čoho sa bojíte najviac: pupienok sa zväčší a sčervenie.
 

Make-up ako kamufláž!

Make-up je doplnkový krok, ktorý je možné bez problémov využiť, ak chcete alebo potrebujete jazvy po akné zamaskovať. Vyberte si nekomedogénny make-up, ktorý je špeciálne vyvinutý pre citlivú pleť. Existujú textúry, ktoré sú vhodné na mastnú pleť, napríklad textúry bez olejov. V každom prípade sa vyhnite používaniu príliš hustých textúr, pretože majú tendenciu zvýrazňovať reliéf jaziev. 

Veľmi účinnou technikou líčenia je maskovanie jaziev po akné alebo nedokonalosťou tváre pomocou farebnej korekcie. Neváhajte požiadať o radu v lekárni alebo drogérii. Spýtajte sa, niektoré lekárne dokonca ponúkajú individuálne kurzy líčenia. Ak ste na pleť použili make-up, mali by ste ho každý večer starostlivo odlíčiť!
 

Hojivý krém, váš najlepší spojenec 

Veľmi praktické a cenovo dostupné: krémy na hojenie akné! V súčasnej dobe existujú krémy, ktoré pokožku regenerujú a zároveň chránia a ktoré sú ľuďom s jazvami po akné hojne odporúčané.
Tieto krémy pomáhajú redukovať jazvy jednak tým, že podporujú obnovu pokožky, jednak tým, že poskytujú ochranu SPF 50+, ktorá je ideálna najmä u hnedých jaziev.
Je to ľahký trik, ktorý je o to zábavnejší a účinnejší, keď sa kombinuje s masážou jazvy po akné: 

 • Dvakrát denne, vždy po dobu 2 až 3 minút, vykonávajte masáž krúživými pohybmi ukazovákom a prostredníkom v oblasti jazvy.
 • Ak koža nie je bolestivá, postláčajte jazvu po akné aj medzi prstami. 

Týmto spôsobom podporíte hydratáciu pokožky, zlepšíte prekrvenie okolia jazvy, ktorá bude jemnejšia, hladšia a menej viditeľná. Neváhajte používať hojivý krém po dobu niekoľkých mesiacov.

Keď som videla, že sa mi na tvári objavujú jazvy po akné, vedela som, že s tým musím prestať, pokiaľ nechcem, aby sa objavili ďalšie. Na redukciu už vzniknutých jaziev používam každý večer krém proti jazvám: Už teraz vidím zlepšenie!

Eva, 18 rokov

BIOLOGY AC

BIOLOGY AC viditeľne odstraňuje nedokonalosti (pupienky, prebytočný kožný maz, škvrny) a pôsobí priamo na kožný mikrobióm, aby obnovil jeho rovnováhu. 

Starostlivosť o pleť so sklonom k akné
BIOLOGY AC

Keď sa jazva po akné vytvorí, je ťažké sa jej zbaviť, ale môžete ju zmenšiť! Aplikujte hojivý krém proti jazvám až dvakrát denne a masírujte. Poraďte sa s odborníkom, ktorý posúdi, ktoré techniky masáží jaziev sú pre vás vhodné. Koža sa obnovuje približne každé 3 týždne, takže to chce trpezlivosť! Blednutie jaziev po akné môže trvať niekoľko mesiacov.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Máte akné?

Ďalšie rady odborníkov

späť na začiatok