AD_ACNE_WOMAN_LOOKING IN MIRROR_2021
Obsah

Suchá pleť a akné: čo robiť ?

Máte po liečbe akné suchú pleť? V prípade ťažkého akné je medikamentózna liečba skutočne najlepším riešením, ako obnoviť zdravú pleť a rozlúčiť sa s pupienkami. Nie je však bez vedľajších účinkov. Najčastejšie sa stretávame s vysušovaním kože, ktoré spôsobuje najväčšie problémy: koža je veľmi suchá a pery môžu byť dokonca popraskané.
Čo s tým? Mali by ste lieky vysadiť, aj keď fungujú dobre? Mali by ste nahradiť prípravky starostlivosti o pleť proti akné prípravkami starostlivosti pre suchú pleť? A predovšetkým, ako je možné mať suchú pleť, keď je normálne mastná a náchylná na akné? 

 

Priznajme si, že medikamentóznu liečbu je potrebné zvážiť individuálne: bude závisieť od typu akné, jeho závažnosti, ale aj od vášho veku a vášho celkového zdravotného stavu. Preto je potrebná konzultácia s lekárom, aby sa vám dostalo individuálne posúdenie. Medzi možnými spôsobmi liečby môže dermatológ zvážiť 

  • krémy aplikované priamo na kožu (napr. retinoidy alebo benzoylperoxid). Tieto krémy zabraňujú množeniu baktérií a pomáhajú regulovať tvorbu kožného mazu.
  • Alebo perorálne podávané lieky (napr. deriváty vitamínu A, ako je izotretinoín). Tie priamo pôsobia na zníženie sekrécie kožného mazu. 

V dôsledku vysúšajúceho účinku týchto liečiv na pokožku sa potom môžu objaviť nepríjemné pocity (v menšej či väčšej miere v závislosti od konkrétnej osoby): vo väčšine prípadov je pociťovaná suchá alebo dokonca veľmi suchá pokožka, niekedy s mravčením. V takom prípade s vami dermatológ zváži niekoľko riešení, napríklad: 

  • väčší časový odstup medzi jednotlivými aplikáciami,
  • zníženie dávky a predĺženie liečby na dlhšiu dobu.
  • Perorálnu liečbu by malo predovšetkým sprevádzať každodenné používanie jemných čistiacich prípravkov (penivý gél, pleťová voda alebo micelárna voda) a kompenzačných hydratačných pleťových krémov, ktoré poskytujú suchej pleti skutočný komfort.

Ak vám dermatológ navrhne farmakologickú liečbu, neváhajte sa opýtať na všetko, čo vás zaujíma. Hlavným účelom týchto liekov je našťastie zlepšiť stav vášho akné: majú viac výhod ako nevýhod! 

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Pri užívaní liekov proti akné všeobecne dochádza v dôsledku suchej pokožky k celkovému nepohodliu. Balzam na pery, telový krém... Neváhajte kožu výdatne hydratovať, aby získala pružnosť a komfort. Zvážte použitie kompenzačných pleťových prípravkov, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre výživu pleti so sklonom k akné pod medikamentóznou liečbou.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

Medikamentózna liečba síce spôsobí, že pupienky zmiznú, a pomôže vám vyčistiť pleť, ale niekedy môže spôsobiť aj nepríjemné vedľajšie účinky: suchú pokožku, ktorá spôsobuje intenzívne pnutie alebo suché a popraskané pery.
Ak chcete pokračovať v liečbe akné za čo najlepších podmienok, začnite správnymi návykmi!

 

Denne si čistite pleť 

  • Začnite jemným odličovacím prípravkom: micelárnou vodou alebo odličovačom vhodným pre pleť so sklonom k akné, ktorý odstráni nečistoty z pleti bez toho, aby ju poškodil. Kto dáva prednosť oplachovaniu, môže zvoliť jemný čistiaci prípravok na tvár, napríklad penivý gél vhodný pre tento typ citlivej pleti. Niekoľko minút pravidelnej starostlivosti každé ráno a večer dlhodobo pomáha! 
  • Akonáhle pleť zbavíte nečistôt, bude môcť opäť dýchať a následne aplikovaná starostlivosť jej prinesie väčší účinok.

 

Hydratujte pokožku do hĺbky 

Toto je druhý zásadný krok vašej pravidelnej starostlivosti: 

  • Aplikujte kompenzačný prípravok, aby ste obnovili rovnováhu suchej a citlivej pokožky a obnovili príjemný pocit a pružnosť. 
  • Vyberajte si krémy s výživnou, ale nemastnou textúrou, ktoré zanechávajú jemný ochranný film bez mastného alebo lepkavého povrchu. 
  • V tomto období by sa tiež mali používať hydratačné masky: raz až dvakrát týždenne naneste hrubú vrstvu a nechajte niekoľko minút pôsobiť.

 

Používajte balzam na pery 

Osobitnú pozornosť treba venovať aj pokožke pier. V prípade medikamentóznej liečby akné sa nepríjemné pocity suchej pokožky veľmi rýchlo prejavia na perách, čo môže viesť k popraskaniu, prasklinám a pocitom pálenia. Ak chcete upokojiť, vyživiť a chrániť svoje veľmi suché pery, rýchlo sa naučte používať regeneračný balzam na pery: Nanášajte ho počas dňa tak často, ako je to len potrebné.

Chráňte svoju pokožku pred slnkom 

Slnečné UV žiarenie pôsobí po celý rok aj počas oblačnosti. Svojim škodlivým pôsobením môže slnko podporovať vznik pupienkov a hnedých pigmentových škvŕn! Každý deň používajte ochranný zmatňujúci opaľovací krém SPF 50+ vhodný pre aknóznu pleť a v prípade rizika vysokého vystavenia sa slnečnému žiareniu ho počas dňa nanášajte znova. O suchú pleť a akné bude lepšie postarané!

Je tak jemný!

Zabudnite na produkty starostlivosti o pleť, ktoré vašu pleť nešetrne obnažia, zabudnite na príliš časté a agresívne umývanie, ktoré pleť oslabuje, a vyberte si produkty, ktoré rešpektujú suchú a krehkú pleť so sklonom k akné.
Počas starostlivosti sa vyvarujte príliš agresívnym peelingom, pretože môžu pokožku ešte viac vysušiť a ďalej oslabiť kožnú bariéru. To isté platí pre čistiace masky, ktoré nezodpovedajú potrebám pleti.

Už rok trpím ťažkým akné. Na radu svojho dermatológa som upravila svoju každodennú starostlivosť o pleť. Teraz, keď užívam lieky, používam denne aj kompenzačný krém, aby som zabránila prílišnému vysušovaniu pleti. Naozaj mi to pomáha.

Julie, 18 rokov

Suchá pleť je citlivejšia na vonkajšie vplyvy. Suchá pokožka súvisí s narušenou kožnou bariérou. Pokožka potom neadekvátne reaguje na vonkajšie vplyvy: výkyvy teplôt, znečistenie ovzdušia, stres, nevhodnú kozmetickú starostlivosť atď. V súvislosti s tým môže dôjsť k zápalu a následne sa môžu objaviť pupienky.

Hydratácia suchej pleti so sklonom k akné vyžaduje každodennú aplikáciu prípravku starostlivosti o pleť špeciálne určeného pre pleť so sklonom k akné, a to po vyčistení pleti prípravkom vhodným aj pre pleť so sklonom k akné. V prípade vysušujúcich liečiv sú vhodnejšie niektoré prípravky ako napríklad kompenzačné hydratačné krémy.

 

  AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Máte akné?

Naše rady pre pleť so sklonom k akné

späť na začiatok