AD_BIOLOGY-AC_MAN-CREAM-ON-THE-CHEEK-MODEL-RIGHT-SIDE_LIFESTYLE_16-9

Liečba akné: kedy a ako?

Pri liečbe akné chceme účinnosť! Ale ako to dosiahnuť? Ktoré prípravky proti akné na tvári sú skutočne účinné? Je možné zvládnuť akné vlastnými silami? Tieto otázky si kladie každý, kto má akné.
Naši odborníci vám poskytnú bližšie informácie o dostupných spôsoboch liečby akné.

Ktorá liečba akné je najúčinnejšia? 

Najúčinnejšia liečba akné kombinuje: 

  • Pravidelné čistenie a starostlivosť o pleť s pomocou prípravkov špeciálne vyvinutých pre pleť so sklonom k akné. Je potrebné ich použiť, akonáhle sa objavia prvé pupienky akné.
  • Pravidelná denná starostlivosť
  • V závislosti od typu akné a jeho závažnosti vám lekár môže predpísať ďalšie lieky. 
  • A konečne, zdravý životný štýl (zdravá strava, telesná aktivita, kvalitný spánok, zvládanie stresu atď.)

Na liečbu akné na tvári si treba osvojiť niekoľko jednoduchých návykov. Prvými na zozname je každodenné čistenie a hydratácia pleti! V závislosti od závažnosti akné môže byť samozrejme veľmi užitočné nechať si predpísať medikamentóznu liečbu akné, ktorá zaistí účinnú liečbu pre závažné prípady akné. Ako v praxi začať s liečbou akné? Čo je prispôsobená pravidelná starostlivosť? Ako si vybrať tie správne prípravky? Existujú konkrétne kritériá, ktoré treba kontrolovať? Aké sú tipy na liečbu akné? Nižšie uvádzame niekoľko kľúčových tipov, ktoré vám pomôžu sa v tejto problematike vyznať! 

Význam každodenného čistenia pleti

Ak by ste si mali zapamätať len jednu vec, potom si zapamätajte toto: pleť so sklonom k akné treba dôkladne čistiť každý deň, ráno aj večer. Ako vidíte, je to potrebné! Prečo? Pretože potrebujete pomôcť svojej pleti získať späť rovnováhu. Je ochrannou bariérou proti vonkajším vplyvom, a preto sa v nej každý deň hromadí veľké množstvo nečistôt. V prípade pleti so sklonom k akné je problémom aj nadmerná tvorba mazu. Tým, že sa zbavíte všetkých nečistôt a poskytnete pleti správnu starostlivosť, zabránite tvorbe prostredia, ktoré je veľmi priaznivé pre vznik pupienkov. 

1. Hneď ráno

Pred použitím každodennej starostlivosti pleť dôkladne vyčistite, aby ste z nej odstránili prebytočný maz a zvyšky krémov z predchádzajúceho dňa. Budete svieži a pripravení začať nový deň! Zvoľte si napríklad micelárnu vodu, ktorá vám zaručí svieži, jemný a rýchly spôsob, ako prebudiť pleť, alebo čistiaci gél, ak si ráno radi oplachujete pleť vodou. V závislosti na vašich potrebách je možné niektoré hygienické prípravky používať aj v sprche, pričom sú vhodné na tvár i na telo. 

2. Na noc

Kto z vás nikdy nepocítil pohodu, keď si večer vyčistil pleť a odstránil z nej všetky nečistoty, ktoré sa v nej počas dňa nahromadili (prach, pot, znečistenie, make-up atď.)? Večer je ideálnou dobou pre rozptýlenie stresu z celého dňa, tak prečo tento čas nevyužiť ako skutočnú chvíľku pre seba?
Nič nie je účinnejšieho ako metóda dvojitého čistenia: 

  • Vyberte si napríklad čistiaci gél vhodný na pleť so sklonom k akné. Je jemný a bez mydla. Navlhčite si tvár a potom si do dlane naneste trochu gélu. Venujte čas jemnej masáži tváre, aby ste si túto príjemnú starostlivosť užili na maximum a rozpustili v géle čo najviac nečistôt. Potom tvár jemne opláchnite čistou vodou. 
  • Tento postup zopakujte, aby ste dôkladne odstránili zvyšné nečistoty a zároveň si vychutnali druhú relaxačnú masáž tváre. 
  • Potom pokožku jemne osušte: najlepšie čistým uterákom alebo vreckovkou, ktoré nasajú iba prebytočnú vodu.

Ak dávate prednosť odličovaniu bez oplachovania, môžete použiť micelárnu vodu prispôsobenú potrebám pleti so skonom k akné. 

AKNÉ

Výber správneho hygienického prípravku

Dôležité je vyberať prípravky bez mydla, ktoré jemne čistia, rešpektujú pH pokožky a nevysušujú pleť! Vzhľadom na to, že pleť so sklonom k akné trpí nerovnováhou, je dôležité ju ďalej nenarušovať.
Všeobecne sa tieto hygienické prípravky tiež skvele hodia na použitie pri medikamentóznej liečbe akné.

V každom prípade nezabudnite, že svoju pleť potrebujete rozmaznávať a starať sa o ňu šetrne. Uvidíte, že keď si každý deň urobíte čas a vyberiete si vhodné prípravky, ktoré vám vyhovujú, premeníte liečbu akné vo chvíle potešenia.
 

Správna starostlivosť o pokožku

Nový
Čistiaci penivý gél

BIOLOGY AC Čistiaci penivý gél

Čistí - Redukuje prebytočný kožný maz - Uvoľňuje póry

Nový
Zmatňujúca starostlivosť proti nedokonalostiam pleti

BIOLOGY AC GLOBAL Zmatňujúca starostlivosť proti nedokonalostiam pleti

Hydratuje - Zmatňuje - Uvoľňuje póry

Nový
Fluid proti nedokonalostiam pleti

BIOLOGY AC PERFECT Fluid proti nedokonalostiam pleti

Vyhladzuje - Zmatňuje - Redukuje nedokonalosti

Nový
Hydratačný kompenzačný krém, ultra upokojujúci

BIOLOGY AC HYDRA Hydratačný kompenzačný krém, ultra upokojujúci

Upokojuje - Hydratuje - Kompenzuje následky vysušujúcej liečby

Čistiaca micelárna voda

BIOLOGY AC Čistiaca micelárna voda

Odstraňuje mejkap - Čistí - Sťahuje póry - Odstraňuje make-up

Keď som začala trpieť akné, hľadala som informácie na internete, ale všade je toľko informácií, že som nevedela, kde začať. Až keď som sa rozhodla navštíviť dermatológa, cítila som istotu, že používam správnu liečbu akné. Akné sa mi zlepšilo a som oveľa sebavedomejšia ako pred niekoľkými mesiacmi.

Lucia, 21 rokov

Prípravok nanášajte na pleť každý deň.

Po dôkladnom vyčistení pleti je čas na prispôsobené ošetrenie mastnej pleti so sklonom k akné. To je dôležité! Hydratácia po každom čistení pomáha chrániť pleť a taktiež regulovať produkciu kožného mazu.
Ak si chcete zjednodušiť starostlivosť o pleť, vyberte si viacúčelový krém. Napríklad taký, ktorý hydratuje, zmatňuje, zabraňuje tvorbe pupienkov a možno ho použiť na tvár aj krk (v prípade potreby aj na chrbát). Vyberte si napríklad prípravky na báze kyseliny hyalurónovej a prírodných ovocných alebo kvetových kyselín. Tieto produkty sú vo všeobecnosti veľmi dobrými bázami pod make-up.
Neváhajte o radu ohľadom najvhodnejšej liečby akné požiadať svojho lekárnika. 

 

Prírodné riešenie starostlivosti o akné 

Všetci si samozrejme prajeme, aby sa pupienky akné jedného dňa stratili. Táto netrpezlivosť niekedy vedie k tomu, že sa skúšajú najrôznejšie riešenia, ktorých účinnosť býva rozporuplná.
Kto z nás už čítal alebo počul radu, že si má na pupienky dať alkohol, zubnú pastu, citrón, jedlú sódu alebo odlakovač na nechty? Majte sa na pozore, než sa pustíte do týchto takzvane zázračných rád liečby akné. Spôsobujú oveľa väčšie podráždenie pokožky v podobe pálenia, a následne vysokého rizika vzniku jaziev a stôp po akné.
Šetrná starostlivosť o pleť znamená predovšetkým zachovanie kožnej bariéry bez toho, aby sme ju svojim konaním alebo starostlivosťou o pleť ničili. Preto je ideálne voliť prípravky, ktoré rešpektujú prirodzené pH pokožky, vyberať prípravky s čo najmenším množstvom zložiek a ideálne voliť prípravky s prevažne prírodnými účinnými látkami z ekologického poľnohospodárstva. Pozor na tzv. prírodnú liečbu akné! Obráťte sa na odborníka. 

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Najčastejšou otázkou, ktorá sa objavuje pri výskyte akné a pri liečbe akné, je: „Zmiznú pupienky rýchlo?“ Tu je tip, ktorý vám pomôže s pupienkami: raz týždenne si urobte selfie. To vám umožní objektívne si predstaviť zlepšenie akné počas liečby, ale aj si uvedomiť, že pleť potrebuje čas na obnovu.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

Ak sa na tvári objavuje stále viac pupienkov, môže to znamenať, že sa akné vyvíja a že vaša aktuálna liečba akné nie je vhodná. V takom prípade je dôležité poradiť sa s odborníkom, ktorý vám pomôže a nájde pre vás individuálne riešenie! Medikamentózna liečba akné je dnes dobre známa a veľmi účinná. 

Medikamentózna liečba 

Liečbu akné môže navrhnúť váš lekár na základe konkrétnej diagnózy.
Liečba závisí od závažnosti akné. Bude sa tiež pravidelne prispôsobovať vašej znášanlivosti a výsledkom účinnosti liečby: 

  • Napríklad v prípade stredne ťažkého až ťažkého akné je cieľom obmedziť zápalové reakcie, ktoré spôsobujú začervenanie a bolestivé pupienky na koži. To preto, aby sa čo najviac zabránilo vzniku akné a riziku jaziev. Ak sú pupienky hlbšie, je kožné tkanivo viac poškodené a je ťažšie ich správne zahojiť.
    V praxi môže dermatológ predpísať napríklad liečivé krémy na lokálnu aplikáciu (napr. retinoidy alebo prípravky na báze benzoylperoxidu) a/alebo antibiotiká, ktoré sa užívajú perorálne vo veľmi malých dávkach. 
  • V prípade závažnejšieho akné môže dermatológ navrhnúť liečbu založenú na isotretinoíne, čo je referenčná liečba akné, ktorá sa už roky predpisuje mnohým generáciám dospievajúcich. Tento liek je veľmi účinný, pretože pôsobí priamo na mazovú žľazu tým, že blokuje nadprodukciu kožného mazu. Kožný maz sa vďaka tomu už nebude nadmerne hromadiť v póroch. Výsledok: za niekoľko dní ubudne pupienkov, prípadne dokonca úplne zmiznú!

Suchá pokožka: nutný vedľajší účinok? 

Počas liečby akné sa môžu objaviť nežiaduce účinky; najmä značné kožné problémy veľmi suchej pokožky spojenej s liečbou akné, mravčenie, pocity pálenia atď.
Tieto nežiaduce prejavy sú všeobecne známe a existujú riešenia, ktoré vám prinesú každodenný deň úľavu a optimalizujú účinnosť liečby akné! 

Čo robiť, ak máte jazvy po akné? 

Akné s červenými alebo dokonca bielymi pupienkami (pri infekcii baktériami) môže na koži zanechať jazvy. V závislosti od závažnosti akné (typ, počet a umiestnenie pupienkov) môže byť riziko vzniku jaziev značné.
Ako sa teda vyhnúť jazvám a stopám po akné ? Čo mi poradíte na zmiernenie jaziev? Je možné, aby jazvy vďaka špecifickej liečbe akné zmizli? 

späť na začiatok