AD_ACNE_EXPERT-DOSSIER_WEBSITE_ACNE_FOOD_LARGE_2022
Obsah

Potraviny a akné: ktoré potraviny treba viac zaraďovať do jedálnička a ktorým sa vyhnúť?

Začnime od základov: neexistuje diéta, ktorá by predchádzala akné, ani diéta, ktorá by ho podporovala! Dôležitá je kvalita a vyváženosť stravy!
Najmä preto, že strava je dôležitým faktorom, ktorý môže akné ovplyvniť, ale v žiadnom prípade nie je jediným faktorom alebo faktorom s najväčším priamym vplyvom.
Pozrime sa, ako si vybrať kvalitné potraviny, ktoré predchádzajú akné a zlepšujú vplyv na fungovanie organizmu. Pomôcť môže zmena návykov. V žiadnom prípade by ste sa však nemali frustrovať alebo sa kvôli akné nútiť do nejakej diéty. Je dôležité nájsť tú správnu stravu pre vás a vaše potreby.

Strava má priamy vplyv na naše telo: na dobu trávenia, množstvo cukru v krvi, reguláciu a vylučovanie hormónov, produkciu kožného mazu... čo sú všetko možné príčiny akné.
Na druhú stranu má vhodný výber stravy vplyv aj na vhodné hospodárenie s potravinami a obmedzenie plytvania. Všetko, čo naše telo už nepotrebuje, vylučuje našimi orgánmi: pečeňou, črevami, obličkami, pľúcami a kožou. Keď je všetko v poriadku, pečeň a črevá zvládajú svoju úlohu odstraňovať odpadové látky a toxíny dokonale. Ak sa im to však nedarí, dochádza vplyvom životného štýlu (znečistenie ovzdušia, stres, nedostatok spánku, fajčenie atď.) a/alebo stravy (často bohatej na nasýtené tuky, vysoko spracované potraviny, rafinované cukry atď.) k nerovnováhe, a to najmä hormonálnej. Pokožka tak môže prevziať kontrolu. Vtedy sa objaví akné!

Keby existovali potraviny, ktoré dokážu bojovať proti akné?
Nič také ako diéta proti akné neexistuje: prísna diéta by mohla viesť k ďalšej nerovnováhe.
Ako vždy, aj v tomto prípade je dôležitý príjem pestrej a rozmanitej stravy, pokiaľ možno čo najprirodzenejšej, so zvláštnym dôrazom na potraviny bohaté na minerály a vitamíny.

Zelenina a ovocie

Zelenina a ovocie sú bohaté na vitamíny, živiny, vlákninu, antioxidanty a ďalšie látky, ktoré sú nevyhnutné v boji proti zápalom.
Neváhajte zeleninu obmieňať a dodať svojmu tanieru pestré farby! 

  • Zelená: špenát, brokolica, kapusta, zeler, pór, uhorka, cuketa, šalát.
  • Červená: paradajky, paprika a samozrejme červené ovocie, keď je jeho sezóna.
  • Fialová: baklažán, červená repa.
  • Oranžová: mrkva. 

Kvalitné tuky

Kvalitné tuky sú tuky nazývané omega-3 mastné kyseliny. Ide o esenciálne mastné kyseliny, tzn. telo si ich nedokáže samo vytvoriť, a preto ich treba získavať zo stravy.
Prečo? Sú to prírodné látky, ktoré skutočne bojujú proti zápalu, a preto sú obzvlášť vhodné pre pleť so sklonom k akné. Pomáhajú chrániť pokožku a prispievajú k jej dobrému hojeniu.
V praxi ich zaraďte do svojho jedálnička: 

  • Vynikajúcim zdrojom sú tučné ryby (napr. makrela, sardinky, sleď, pstruh, halibut a ďalšie zdroje už uvedené vyššie): dvakrát týždenne. 
  • Kvalitné bio oleje lisované za studena: olivový olej na varenie, ľanový olej, repkový olej alebo olej z ľaničky siatej (ktoré sa konzumujú surové a po otvorení sa uchovávajú v chladničke). Obmieňajte ich a pridávajte ich do šalátov alebo varenej zeleniny v množstve 2 polievkové lyžice denne v surovom stave. 
  • Zmes ľanových semienok na posypanie pokrmov, zeleniny a pod.
  • Ale aj vajcia od sliepok kŕmených ľanovým semienkom.

Zinok

Zinok získavame aj zo stravy, pretože naše telo si ho nedokáže vytvoriť. Keďže má protizápalový účinok a pomáha regulovať tvorbu kožného mazu, je ideálnou súčasťou jedálnička v boji proti akné. Preto si občas doprajte morské plody: ustrice, mušle a slávky! Samozrejme, pre tých, ktorí nemajú radi morské plody, je tu aj možnosť získať ich z mäsa (hovädzie mäso, pečienka, kuracie stehná), vaječných žĺtkov alebo strukovín (cícer a šošovica), celozrnných výrobkov atď.

Korenie

Nezabudnite používať korenie s protizápalovými účinkami: kurkumu, papriku, škoricu, rascu, zázvor atď. Potraviny s protizápalovými účinkami pridávajte pokojne do všetkých jedál a zeleniny!

Existuje niekoľko potravín, ktoré môžu spôsobovať akné: 

  • Spracované priemyselné potraviny (balené priemyselné výrobky s prídavnými látkami a farbivami)
  • Potraviny bohaté na rafinovaný cukor (sladkosti, nealkoholické a sladené nápoje, čokoláda atď.)
  • Obilniny bohaté na lepok (chlieb, pizza, pečivo, koláče atď.) 
  • Mliečne výrobky živočíšneho pôvodu (mlieko, jogurt atď.)

Jedným zo spôsobov, ako to zistiť, je vyradiť jednu alebo viac týchto potravín na tri mesiace z jedálnička a sledovať zmeny na pleti. Potom sa jednotlivé potraviny postupne znovu zavádzajú, kým sa nenájde maximálna tolerovaná dávka bez toho, aby sa pupienky znovu objavili.

Spracované potraviny

Za posledných päťdesiat rokov sa potraviny veľmi zmenili, pribúda priemyselne spracovaných potravín bohatých na rafinované cukry, nasýtené tuky a obohatených mnohými prídavnými látkami, farbivami a konzervantmi.
Tvárou v tvár hromadeniu všetkých týchto nových látok si s nimi naše telo občas nevie rady: tento stravovací kontext môže byť základom pre vznik akné.
Preto sa snažte čo najviac obmedziť balené priemyselne spracované výrobky a nahradiť ich surovými, prírodnými alebo BIO potravinami, ktoré sú čo najmenej spracovávané.

Rafinované cukry

Cukry sa nazývajú aj sacharidy. Priznajme si, že sacharidy sú na tanieri nevyhnutné, najmä pre správne fungovanie mozgu! Takže áno, cukor by ste mali jesť, ale dávajte si pozor na jeho kvalitu.
Obmedzte konzumáciu rafinovaných bielych cukrov (ktoré už neobsahujú vitamíny a minerálne látky) a všetkých potravín, ktoré prispievajú k akné, označovaných ako potraviny „s vysokým glykemickým indexom“ (t. j. potraviny, ktoré rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi), ako sú koláče, malinovky, sladkosti, mliečne čokoládové tyčinky a zmrzlina, ale aj hotové jedlá, polievky, omáčky atď. Môžu skutočne viesť k zápalom, podporovať kožné infekcie a tiež narúšať hormonálnu rovnováhu: čo poskytuje dokonalý mix pre vznik akné.
Premýšľajte o dobrých alternatívach, ako je ovocie, ktoré obsahuje prírodný cukor, alebo med! 90% horká čokoláda nebude mať rovnaký účinok ako priemyselne vyrábané čokoládové sušienky. A ako vždy platí: myslite predovšetkým na kvalitu! 

Lepok

Po prvé, čo je to lepok? Takto sa označujú bielkoviny prirodzene obsiahnuté v niektorých obilninách, ako sú pšenica, raž, jačmeň atď. Nachádza sa tiež v chlebe, pizze a niektorých priemyselných prípravkoch.
U niektorých ľudí môže lepok spôsobovať zažívacie problémy. Výsledok? Vzniká tým zápalový prejav, ktorý je ideálnou pôdou na vznik akné.
Potraviny bohaté na lepok, ako sú napríklad chlieb, pečivo a koláče z pšeničnej múky, sú často bohaté aj na rafinované cukry. Tieto potraviny by ste teda mali pri akné konzumovať s mierou.
Dôležité: či už ide o múku, chlieb, cestoviny alebo obilniny, voľte pokiaľ možno produkty, ktoré pochádzajú z ekologického alebo udržateľného poľnohospodárstva.

Mliečne výrobky živočíšneho pôvodu

Mliečne výrobky sa v našej strave vyskytujú v rôznych formách: 

  • Ako mlieko na raňajky.
  • Vo forme syra, smotany alebo jogurtu na obed alebo večeru.
  • Nezabudnite na mlieko používané do pečiva a tort, pochutín, omáčok, zmrzliny atď.

Tieto potraviny ovplyvňujú naše telo rôznymi spôsobmi: sú síce bohaté na vápnik, ktorý je nevyhnutný pre silné kosti, ale môžu tiež spôsobovať hormonálnu a črevnú nerovnováhu a následne kožné problémy, ako je napríklad akné.
Skúste zmeniť ich pôvod: vyskúšajte ovčie mlieko, kozie mlieko atď.
V súčasnosti je k dispozícii aj široká škála rastlinných mliečnych nápojov. Pre každého sa nájde niečo. Skúste občas vymeniť kravské mlieko za mandľové, ovsené alebo napríklad lieskovoorieškové. Skontrolujte, či mlieko neobsahuje pridaný cukor. 

„Posledných 6 mesiacov som venovala pozornosť tomu, čo jem, aby som zistila, či to bude mať vplyv a či sa mi zmierni akné. Zistila som, že odkedy som prestala jesť priemyselne spracované potraviny a obmedzila som pečivo, tak mi akné na tvári takmer zmizlo. “

Justine, 15 rokov

Ďalším aspektom boja stravou proti akné je voda! Pretože je skrátka životne dôležitá!
Prečo? 

  • Je hlavnou zložkou buniek nášho tela. 
  • Pretože pleti prináša tie správne živiny. 
  • Je nevyhnutná pre odstraňovanie toxínov a správnu funkciu pečene a obličiek.

Pri dehydratácii sa v tele spomaľuje látková výmena. To vedie k nerovnováhe a poruchám: ktoré sú živnou pôdou pre vznik akné.
Možno sa teraz budete na svoju fľašu s vodou pozerať inak, pretože sa môže stať skutočným spojencom. Ak vypijete aspoň 1,5 litra vody denne, pomôžete pokožke správne vylučovať odpadové látky. To znamená, že znížite pravdepodobnosť vzniku pupienkov súvisiacich s akné. Porozmýšľajte o tom!

Tajomstvo dokonalej starostlivosti o pleť spočíva vo vnútornom a vonkajšom pôsobení. 

Ako pôsobiť zvnútra: 

  • Pite každý deň dostatok vody, najmenej 1,5 litra.
  • Denne konzumujte kvalitnú zeleninu a ovocie bohaté na vodu, vitamíny a minerály.
  • Dbajte na stravu bojujúcu proti akné: žiadne diéty, ale ani to nepreháňajte s nevhodnými potravinami.
  • Dbajte na svoj spánok a naučte sa zvládať stres.

 

Pôsobenie zvonku:

BIOLOGY AC

BIOLOGY AC viditeľne odstraňuje nedokonalosti (pupienky, prebytočný kožný maz, škvrny) a pôsobí priamo na mikrobióm pleti, aby obnovil jeho rovnováhu. 

Starostlivosť o pleť so sklonom k akné
BIOLOGY AC
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

V niektorých prípadoch, keď je strava nevyvážená, ju možno skutočne považovať za faktor prispievajúci k akné. Príliš veľa cukru môže napríklad podnecovať hormonálne poruchy, ktoré sú častou príčinou vzniku akné. Preto sú opatrenia týkajúce sa stravy základným zdravotným opatrením a často môžu byť pri zvládaní akné veľmi užitočné. Jednoduchým tipom, ktorý vám pomôže nájsť správnu rovnováhu v strave, je zapisovať si, čo jete a ako sa vaše akné vyvíja. Býva to neoceniteľným nástrojom na hľadanie súvislostí medzi príčinou a následkom a pre čo najlepšiu úpravu stravy.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

späť na začiatok