AD_SOLAR-WOMAN-ON-THE-SAND_LARGE_2022
Obsah

Akné a slnko: ako na to správne?

Slnko! Poznáte to potešenie, keď po dlhšej dobe vysvitne slnko?
Náš prvý dojem je, že nám slnko prospieva a pomáha k miznutiu pupienkov.
Ale ako je to naozaj? Idú slnko a akné dohromady? Ako zvládnuť expozíciu slnečnému žiareniu, keď máte akné? Je potrebné prijať nejaké preventívne opatrenia, dodržiavať osvedčené postupy? Existujú nejaké špeciálne rady pri užívaní liekov na akné? Ak áno, aké a prečo?
Naši odborníci sa vyjadrujú!
 

Odpoveď znie: „Oboje“! 
Slnko je predovšetkým spojenec, a dalo by sa povedať, že dokonca nepostrádateľný spojenec pre udržanie nášho zdravia: 

  • Naša koža syntetizuje vitamín D iba za prítomnosti UV žiarenia. Tento vitamín sa podieľa na rade reakcií v tele, vrátane regulácie tvorby kožného mazu. Zabraňuje prílišnému masteniu pleti a upchávaniu pórov. Vďaka svojmu protizápalovému účinku tiež zabraňuje množeniu baktérií na pokožke. 
  • Slnko nám tiež pomáha regulovať hladinu melatonínu, hormónu, ktorý zaisťuje kvalitný spánok. 

Ale rovnako ako všetky dobré veci sa aj slnko môže rýchlo stať nepriateľom, pokiaľ si ho neužívate s mierou alebo ak si pri pobyte na slnku starostlivo nechránite pokožku:

  • Zvyšuje totiž aj produkciu kožného mazu, a môže tak zhoršiť akné.
  • Spôsobuje zosilnenie vrchnej vrstvy kože, čo prispieva k tvorbe pupienkov akné v podobe mikrocýst pod kožou, a zápalových červených, alebo bielych pupienkov. 
  • Môže spôsobiť, že sa po jazvách po akné objavia hnedé škvrny.
  • Má tendenciu urýchľovať starnutie pleti.

Preto sa treba o pleť správne starať, aby ste zo slnka čerpali iba jeho výhody.

Bumerangový efekt je známy mechanizmus miznutia pupienkov pod vplyvom UV žiarenia a ich náhleho a zvýšeného výskytu na konci leta! Prečo k tomu dochádza? Pokožka zosilní, aby sa bránila proti UV žiareniu, takže pupienky akné zostávajú „uzamknuté“ pod kožou a pokožka vyzerá pekne a hladko. V skutočnosti sa však hromadí kožný maz a odumreté bunky. Keď sa pleť po lete opäť stenčí, pupienky sa môžu objaviť znova.

Aby ste tomu predišli, je nutné jednať s dostatočným predstihom a hromadeniu pupienkov pod kožou zabrániť:

  1. Zvoľte nekomedogénny zmatňujúci opaľovací krém vhodný pre pleť so sklonom k akné. Vyberte ochranný faktor SPF 50+, ideálne s nemastnou textúrou, aby ste nemali pocit mastného povrchu.
  2. Ráno a večer si pleť vyčistite, aby ste zabránili hromadeniu nečistôt a zvyškov opaľovacieho krému.
  3. Nezabudnite tiež raz týždenne vykonať veľmi jemný peeling, aby ste odstránili odumreté bunky a uľahčili obnovu pleti.
  4. Nakoniec nešetrite hydratáciou: v lete, keď je horúco, nezabudnite piť veľa vody a ráno a večer naneste na pleť so sklonom k akné poriadnu vrstvu hydratačného krému proti nedokonalostiam. Až potom použite ochranu proti slnku.

Ako sme už spomenuli, slnko je užitočné a veľmi prospešné pre našu pokožku, ale len vtedy, ak sa na pobyt na slnku dobre pripravíme! V praxi to znamená naučiť sa správne návyky a osvojiť si ich, aby sa stali životným štýlom: tu sú 4 základné návyky, ktoré si musíte okamžite osvojiť!

Zákaz vychádzania

Slnečnému žiareniu sa vystavujte počas roka postupne a pravidelne, už od prvých jarných lúčov. Stanovte si zákaz vychádzania. To znamená, že čas a dĺžka pobytu na slnku sa bude riadiť silou slnka. Slnko je spojenec aj nepriateľ. Ak chcete nachytať prospešné slnečné lúče, začnite s expozíciou dopoludnia pred 11. hodinou a potom až v neskorom popoludní po 16:30 hod.

Nevychádzajte von bez použitia ochranného faktora 50+.

Aby ste sa vyhli spáleniu slnkom a predčasnému starnutiu pleti, je nutné používať krém s ochranným faktorom SPF 50+. Platí to pre všetky typy pleti a najmä pre pleť so sklonom k akné. Dlhá expozícia na slnku stav akné zhoršuje. V prípade náhleho vystavenia sa slnku, alebo vystaveniu sa v nevhodnú dobu, chráňte pred priamym slnkom aspoň tvár. Okrem opaľovacieho krému je to tiež dobrá príležitosť použiť klobúk, alebo čiapku a spojiť príjemné s užitočným! Je dôležité si uvedomiť, že opaľovací krém nenahrádza špecifickú starostlivosť proti akné. Opaľovací krém by sa mal aplikovať až po obvyklej starostlivosti o pleť. 
Venujte pozornosť svojej pokožke, ak užívate lieky: niektoré lieky sú fotosenzitívne, čo znamená, že spôsobujú precitlivenosť pokožky na slnko.

Pravidelne pite vodu 

Náš organizmus potrebuje na svoje fungovanie vodu po celý rok a ešte viac v horúcich letných mesiacoch. Nezabúdajte pravidelne piť vodu. Ak vám robí problémy piť vodu, skúste si ju prirodzene ochutiť. Kúskami ovocia, aromatickými rastlinami, ako je mäta, rozmarín, tymián atď. Je to tiež skvelá zámienka na kúpu krásnej fľaše na vodu, ktorú si budete radi brať všade so sebou! 

Dopĺňajte antioxidanty, aby ste chránili svoju pleť

Pomôžte svojej aknóznej pleti pripraviť sa na slnko a zároveň prirodzene zvýšte jej ochranu tým, že jej dodáte antioxidanty: farebné ovocie a zelenina sa o to účinne postarajú. 
 

Slnko svieti a my si ho chceme užiť, ale čo robiť, keď už máme jazvy po akné? Ako sa vyhnúť zvýrazneniu škvŕn, keď slnko páli? Bude ochrana SPF 50+ dostatočná? Alebo je lepšie sa expozícii na slnku úplne vyhnúť? Tu je niekoľko prvých tipov... 

Vplyv slnka na jazvy po akné 

Ak sa vám hoja pupienky akné, nevystavujte sa slnku, kým koža nedokončí svoju prirodzenú obnovu. To preto, že koža je v tomto období tenšia, a preto oveľa citlivejšia na škodlivé účinky UV žiarenia.
Vystavením jazvy po akné na slnku sa môžu poškodiť kožné vlákna a môže to spôsobiť vznik hnedých škvŕn. 

Pomoc pri hojení už od začiatku

Počas hojenia, obzvlášť ak je veľmi čerstvé, je najlepšie sa úplne vyhnúť pobytu na slnku. Ak je to možné, zakryte si tvár klobúkom, čiapkou, šatkou a pod., aby sa koža mohla riadne zahojiť.

Následná ochrana jaziev

Zvoľte prípravok, ktorý je zároveň ochranou proti slnečnému žiareniu aj proti jazvám. Takýto prípravok pomôže postupnému zmenšeniu jazvy, obnove pokožky a predovšetkým zabráni riziku vzniku sekundárnej pigmentácie. Nezabudnite! Keď je koža v strese, začne produkovať nadbytok ochranného pigmentu, známeho melanínu, ktorý je zodpovedný za veľmi nevzhľadné hnedé škvrny.

„Akné mám už od puberty. Čoskoro som si všimla, že keď som bola v lete na slnku, nemala som jediný pupienok! To bol sen. Ale na konci leta sa všetky pupienky akné zrazu objavili. Teraz už viem, že jediným spôsobom, ako sa tomuto náhlemu zhoršeniu stavu akné vyhnúť, je nevyhnutné sa pred každým pobytom na slnku chrániť ochranným faktorom SPF 50+. Vždy si vyberám krémy vhodné na pleť so sklonom k akné, pretože sú zmatňujúce a ich textúra je oveľa príjemnejšia na dotyk! „

Léa, 16 rokov
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Slnko je falošným priateľom aknóznej pleti. Keď si to uvedomíte, je nutné prijať všetky nevyhnutné opatrenia, aby ste sa vyhli slnku aj akné. Opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom SPF 50+ je nevyhnutný, najmä ak užívate lieky, pretože väčšina z nich zvyšuje citlivosť pokožky na slnko. Ak máte jazvy po akné, je vhodné sa čo najviac vyhýbať slnečnému žiareniu.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

- Dobu expozície udržujte krátku a v čase, keď slnko nie je príliš agresívne.
- Chráňte pokožku opaľovacím krémom s ochranným faktorom SPF 50+, aby ste predišli reaktívnemu prepuknutiu akné.
- Ak používate make-up, vyberajte si produkty s ochrannými filtrami.
- Nezabudnite si ráno a večer tvár dobre vyčistiť a hydratovať.

Slnko môže na koži spôsobiť výskyt pupienkov:
- V prípade alergickej reakcie na partiách najviac vystavených slnku (letná dermatitída).
- V prípade aknóznej pleti: návrat akné na konci leta
- V prípade oparov
- V prípade fotosenzibilizácie spôsobenej liekmi alebo používaním nevhodnej kozmetiky.

U niektorých ľudí s akné dochádza v lete k zmierneniu výskytu pupienkov. Čo je príčinou? Expozícia na slnku spôsobuje zosilnenie pokožky, čo uzamyká pupienky pod kožou. Po lete, keď sa pokožka opäť stenčí, sa pupienky objavia často ešte v horšom stave, pretože sa pod kožou naďalej hromadil kožný maz. 

Výskytu akné možno predísť čo najväčším obmedzením zhoršujúcich faktorov:
- Čistite si pleť prípravkami určenými pre pleť so sklonom k akné a vyhnite sa obávanej kombinácii akné a slnka.
- Dôkladne si čistite ruky a nechty atď.
- Dotýkajte sa tváre čo najmenej, nemačkajte si pupienky.
- Pravidelne čistite kozmetické nástroje, štetce atď., ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s pokožkou.
- Denne hydratujte pleť, pite vodu.
- Prehodnoťte svoj životný štýl (strava, spánok, stres, fyzická aktivita).
 

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Detailne o koži: Ako lepšie porozumieť akné 

Naše rady týkajúce sa pravidelnej starostlivosti a stravy

späť na začiatok