AD_MANNEQUINS_FEMME-BRUNE-REGARD-VERS-LE-BAS_2021
Obsah

Ako zmierniť začervenanie pleti spôsobené rozaceou?

Máte červenú pokožku na nose, lícach a brade? Máte škvrny, malé opuchy (alebo edémy) a fľaky? Možno vaša tvár trpí rozaceou (známou aj ako kuperóza). Hoci je to pre vás ťažké, mali by ste vedieť, že nie ste sami a že existujú riešenia, ako tieto príznaky upokojiť a zmierniť. Čo spôsobuje rozaceu? Aké krémy alebo produkty proti začervenaniu účinne upokojujú a odstraňujú príznaky rozacey? Naši odborníci sa s vami podelia o všetky kľúčové informácie, ktoré potrebujete na vyrovnanie svojej pleti. 

Čo je to rozacea na tvári?

Prehľad základných informácií:

 • Čo vidíme a cítime: dočasné začervenanie na lícnych kostiach sprevádzané lokálnymi návalmi horúčavy, červené škvrny na tvári, ktoré po stlačení zmiznú (erytém), pupienky (papilo-pustuly), rozšírenie malých povrchových ciev a niekedy opuch v určitých oblastiach kože (edém). Tieto rôzne príznaky vedú k viditeľným príznakom rozacey (pokožka je červená, s pupienkami) a nepríjemným pocitom: brneniu alebo dokonca páleniu. 
 • Čo sa deje: rozacea je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje drobné cievy. Prejavuje sa „vzplanutiami“ (t. j. periodickými, intenzívnejšími epizódami). Objavuje sa v strede kože (nos, brada, líca). Rozacea vzniká, keď pokožka prestane správne plniť svoju ochrannú funkciu, stane sa priepustnou a dehydrovanou: imunitný systém prestane správne fungovať a vznikne zápal. To spôsobuje rozšírenie ciev, čo vedie k začervenaniu povrchu kože. 
   
 • Odkiaľ pochádza: Príčinou rozacey môžu byť genetické faktory (zdedené po rodičoch), napríklad svetlá pleť a svetlé oči, alebo faktory prostredia (teplotné výkyvy, slnko). Môže byť spôsobená aj abnormálnou reakciou mikrociev na teplo alebo iné spúšťače (korenené jedlá, horúce nápoje, alkohol, fajčenie). Príčinou môže byť aj nadmerný výskyt prirodzene sa vyskytujúcich roztočov na tvári (Demodex).

„Rozacea na tvári sa objavila krátko pred mojimi tridsiatymi narodeninami, teda v mladom veku. Začalo to začervenaním a pocitom horúčavy na lícach. Keď je horúco alebo chladno, sa to zhorší. Tak som si časom osvojila „dobré“ návyky: Chránim svoju pleť používaním krémov proti rozacey a upokojujúcich prípravkov na tvár.“

Sonia, 45 rokov.

Rozacea: čísla, ktoré je dobré poznať

60 %

postihnutých sú ženy

30 rokov

vek, kedy sa rozacea objavuje najčastejšie

45 miliónov

postihnutých na celom svete

Rozacea: citlivá pleť na dennej báze. Célia Bourdier, Pharmaceutical Sciences 2017. dumas-01676601 „kuperóza a rozacea“. [internet] dermato-info.fr Dr Fabienne Trouche

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Ak chcete zmierniť príznaky rozacey (pocity tepla, rozšírenie ciev, začervenanie), vyberte si kozmetiku bez parfumácie, bez alkoholu (v zložení je uvedený ALCOHOL DENAT) a výrobky, ktoré sú nekomedogénne.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

Ak chcete zmierniť začervenanie spôsobené rozaceou a zmierniť jej viditeľné prejavy, začnite starostlivosťou o pleť kombináciou čistenia, hydratácie a aplikácie jedného alebo viacerých produktov špeciálne prispôsobených pleti so sklonom k rozacei.
Čo by ste mali urobiť pre upokojenie začervenania pleti? Aké účinné prípravky a krémy pre starostlivosť o pleť by ste si mali vybrať? Povieme vám všetko. 

Čo robiť

 • Ak chcete znížiť začervenanie spôsobené rozaceou, musíte najprv používať prípravky na starostlivosť o pleť, ktoré vašu pleť upokojujú bez podráždenia. Uistite sa, že je vaša pleť dobre hydratovaná. To sa samozrejme týka aj produktov starostlivosti o pleť, ktoré používate, ale nezabúdajte ani na dostatočný prísun vody počas dňa. 
 • K zdravej pleti prispieva aj zdravý životný štýl. Dbajte na dostatok pohybu (nevystavujte sa slnku ani extrémnemu chladu), pravidelne spite a odpočívajte a jedzte zdravú, vyváženú stravu, ktorá obsahuje vitamíny, ktoré sú pre vašu pleť prospešné.

Čomu sa vyhnúť 

 • Snažte sa vyhnúť faktorom, ktoré podľa vašich pocitov dráždia vašu pleť. 
 • Rozhodne obmedzte konzumáciu alkoholu, kávy a korenených jedál, pretože tieto faktory podporujú rozširovanie ciev. Naopak vhodnejšie sú potraviny, ktoré pôsobia protizápalovo a sú bohaté na dobré mastné kyseliny, ako napríklad ovocie, zelenina, tučné ryby (losos, sardinky atď.).

Ako správne čistiť pleť a odstraňovať mejkap z pleti so sklonom k rozacei?

 • Začnite výberom čistiaceho a odličovacieho prípravku, ktoré sú prispôsobené vašej obzvlášť citlivej pleti so sklonom k rozacei. Či už nosíte mejkap alebo nie, čistenie (alebo odstraňovanie make-upu) je prvým krokom kozmetickej rutiny, ktorá chráni a hydratuje vašu pleť a znižuje začervenanie, škvrny a vyrážky, ako aj pocity tepla, mravčenia a pnutia.
 • Ráno a večer si jemne očistite tvár a krk čistiacim prípravkom – odličovacím mliekom, gélom, micelárnou vodou... podľa vašej voľby. Ak si vyberiete odličovacie mlieko, naneste ho končekmi prstov ľahkými krúživými masážnymi pohybmi alebo pomocou vatového tampónu. Tento spôsob odstraňovania mejkapu rešpektuje pokožku a umožňuje jej upokojenie bez toho, aby ju napínal. Potom odličovacie mlieko jemne odstráňte pomocou vatového tampónu.
 • Ak ste skôr priaznivcom micelárnej vody, naneste ju na tvár, oči a pery pomocou vatového tampónu.
   

Ako ošetriť pleť, aby sa zmiernilo začervenanie spôsobené rozaceou? 

 • Ráno a večer: Používajte krém proti rozacei na upokojenie pleti, ošetrenie lokálneho začervenania a zníženie výskytu malých cievok. Naneste malé množstvo krému na končeky prstov a jemne ho naneste na tvár. Vmasírujte ho do pokožky na miestach, ktoré sú začervenané a horúce, najmä na lícach a nose a v prípade potreby aj na brade. Vyhnite sa krúživým pohybom, ktoré sú často príliš silné a majú tendenciu podporovať začervenanie.

PLEŤ SO SKLONOM K ROZACEI

BIOLOGY AR

Dermatologická starostlivosť PROTI ZAČERVENANIU

Tento dermatologický prípravok s certifikátom BIO znižuje začervenanie pleti a intenzitu návalov horúčavy a hydratuje a upokojuje pleť so sklonom k rozacei.

Zistite viac
BIOLOGY AR

  AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Zistite viac

Viac o pokožke so sklonom k začervenaniu

 

 • Upokojenie pleti, ak máte reaktívnu pleť 
   
 • Upokojenie začervenania pleti po laserovom ošetrení
späť na začiatok