AD_REACTIVE SKIN_FACE_WOMAN_2021
Obsah

Ako si upokojiť tvár, keď máte reaktívnu pleť, ktorá sa červená?

Zima alebo horúčava, stres alebo láska na prvý pohľad: stáva sa vám, že sa vaša pokožka náhle začervená? Brní vás niekedy pokožka a je začervenaná, čo naozaj nie je nič príjemného? Tomu hovoríme reaktívna pleť. Prečo sa pokožka červená? Čím sa vysvetľuje táto citlivosť? Aký krém na starostlivosť o pleť alebo upokojujúci krém by ste mali používať na upokojenie reaktivity pleti a zníženie jej začervenania? Tu sú všetky tipy, ktoré potrebujete, aby ste sa zbavili začervenania.

Čo je reaktívna koža, ktorá je napnutá a svrbí?

Prehľad základných informácií:

  • To, čo vidíme, aj cítime: Vaša pokožka to už nevydrží! Je napnutá, svrbí, páli a niekedy môže aj štípať. Vyskytujú sa aj červené škvrny (tzv. erytém), ktoré miznú a znovu sa objavujú. Túto reaktivitu môže vyvolať stres, teplo alebo chlad, aplikácia výrobku alebo dokonca aj voda, trenie atď.
  • Čo sa deje: Reaktívna pokožka, ktorá sa červená, je intolerantná pokožka, ktorá si nedokáže poradiť s agresívnymi vplyvmi. Po prvé, pokožka nie je správne chránená, t.j. už neplní správne svoju ochrannú funkciu, je priepustná a dehydrovaná, čo podporuje prenikanie potenciálne dráždivých látok. Keďže vaša pokožka nie je správne chránená, prehnane reaguje na faktory, ktoré na iné typy pokožky nemajú žiadny vplyv: nazýva sa to hyperreaktivita pokožky. Medzi spúšťačmi, ktoré spôsobujú začervenanie pleti, rozlišujeme vonkajšie faktory, ktoré súvisia s vaším životným prostredím (kozmetika a toaletné potreby, znečistenie, voda, chlad, teplo, akékoľvek teplotné výkyvy, slnečné UV žiarenie a/alebo chemické faktory), a osobnejšie faktory, ako sú niektoré hormonálne alebo emocionálne spúšťače (najmä stres a úzkosť). Okrem toho platí, že najviac postihnutá pleť je tá svetlá.

„Vždy, keď som v strese, moja pleť sa sčervená a je nevzhľadná. Snažím sa teda nájsť vhodný prípravok na starostlivosť o pleť, aby som sa zbavila začervenania, a zároveň sa musím vyrovnať so stresom. Časom som zistila, že každodennou starostlivosťou o pleť a výberom vhodného upokojujúceho krému na začervenanie sa podráždenie mojej pleti znížilo a začervenanie bolo menej viditeľné.“

Klára, 38 rokov

Reaktívna pokožka: čísla, ktoré je dobré poznať

60 %

postihnutých osôb sú ženy

25 rokov

vek, od ktorého je tento stav zrejmý

37,6 %

európskej populácie má reaktívnu pokožku

Krehkosť epidermy je spoločným patofyziologickým mechanizmom acne vulgaris, rozacey a reaktívnej kože, ktorý spočíva v aktivácii inflamazómu. Gabriella Fabbrocini,

Citlivá a reaktívna koža, L. Misery Dermatológia a venerológia (2019) 146, 585-591 

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Ak chcete, aby vaša pleť udržiavala čo najmenej červená, príliš ju nezaťažujte. Môžete to dosiahnuť zjednodušením každodennej starostlivosti o pleť, napríklad tým, že nebudete používať príliš veľa produktov a pri ich nanášaní budete používať jemné gestá.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

robiť

  • Čistite, hydratujte a ošetrujte. Na zníženie začervenania pleti je dôležité používať jemné, neagresívne prípravky bez parfumácie. Keďže tento typ citlivej pokožky si vyžaduje vhodné ošetrenie, používaním takýchto výrobkov sa vyhnete riziku alergií a podráždenia pokožky. Začervenaná tvár sa ľahko vysuší a táto suchosť prispieva k pretrvávaniu začervenania.
  • Udržujte zdravý životný štýl. Na účinný boj proti začervenaniu pleti a upokojenie reaktívnej pleti je dôležitý mať aj vynikajúci životný štýl a zdravú, vyváženú stravu.

Čomu sa vyhnúť

Je potrebné obmedziť alkohol, kávu a korenené jedlá. Tie podporujú rozšírenie ciev. Uprednostňujte potraviny, ktoré pôsobia protizápalovo a sú bohaté na dobré mastné kyseliny (napr. ryby, najmä sardinky, rastlinný olej, syr, čerstvá smotana, husia pečeň, horká čokoláda, avokádo, mandle a vajcia). 

Účinná pravidelná starostlivosť znamená správne produkty a správne úkony! Ak chcete časom znížiť viditeľné známky a začervenanie pleti a zmierniť napätie, začervenanie a brnenie citlivej a reaktívnej pleti, dodržiavajte rutinný postup, ktorý zahŕňa jemné čistenie, hydratáciu a starostlivosť. Ako si vybrať produkty pre starostlivosť o pleť na odstránenie make-upu, hydratáciu a ošetrenie začervenania? Naši odborníci vám poradia, ako si vybrať a používať výrobky pre starostlivosť o pleť.

Ako očistiť reaktívnu pleť a odstrániť z nej
mejkap?

  • Začnite výberom odličovacieho prípravku bez parfumácie, ktorý bol dermatologicky testovaný na citlivej pleti. Či už používate mejkap alebo nie, čistenie pleti je prvým krokom v kozmetickej rutine, ktorá odstraňuje nečistoty, chráni a hydratuje reaktívnu pleť a znižuje jej začervenanie!
  • Ráno a večer si jemne očistite tvár a krk čistiacim prípravkom – odličovacím mliekom, gélom, micelárnou vodou... podľa vašej voľby. Ak si vyberiete odličovacie mlieko, naneste ho končekmi prstov ľahkými krúživými masážnymi pohybmi, prípadne pomocou vatového tampónu. Tento spôsob aplikácie rešpektuje pokožku a umožňuje jej upokojenie bez toho, aby ju napínal. Potom odličovacie mlieko jemne odstráňte pomocou vatového tampónu.
    Ak ste skôr priaznivcom micelárnej vody, naneste ju na tvár, oči a pery pomocou vatového tampónu. Ideálny je vatový tampón na opakované použitie, pretože je často jemnejší ako jednorazové vatové tampóny alebo štvorčeky.

Ako ošetriť reaktívnu pleť a upokojiť
jej začervenanie?

Ráno a večer: naneste hydratačný a upokojujúci krém prispôsobený vašej citlivej pleti, aby ste ju upokojili a ošetrili jej lokálne začervenanie. Naneste malé množstvo krému na končeky prstov a jemne ho naneste na tvár. Vmasírujte ho do pokožky na miestach, ktoré sú začervenané a horúce, najmä na lícach a nose a v prípade potreby aj na brade. Krém nenanášajte krúživými pohybmi, ktoré sú často príliš silné a majú tendenciu zvyšovať začervenanie.

REAKTÍVNA PLEŤ

BIOLOGY CALM

Dermatologická starostlivosť UPOKOJUJÚCA

Táto dermatologická starostlivosť s certifikátom BIO upokojuje pocity diskomfortu a pálenia pokožky, chráni a hydratuje reaktívnu pokožku.

Zistite viac

BIOLOGY CALM

  AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Zistite viac

Ďalšie informácie o pokožke so sklonom k začervenaniu

späť na začiatok