AD_FRAGILE SKIN_FACE_WOMAN_LOOKING IN MIRROR_2021
Obsah

Ako zmierniť začervenanie pleti po laserovom ošetrení?

Podstúpili ste laserové ošetrenie na odstránenie malých škvŕn, jaziev alebo viditeľných kapilár na tvári? Je vaša pokožka odvtedy červená? Máte na mieste, kde bol použitý laser, škvrny a pleť je tam horúca? Je to úplne normálne, pretože bezprostredne po laserovom ošetrení dôjde k dočasnému zápalu. Takže to prejde! Môžeme vám však pomôcť starať sa o vašu pleť pomocou veľmi jednoduchého ošetrenia, ktoré ju po laserovom ošetrení schladí a obnoví. 

Aké prípravky alebo krémy proti začervenaniu by ste mali použiť na tvár po laserovom ošetrení? Ako môžete upokojiť svoju pleť a zmierniť jej začervenanie? Povieme vám všetko!

Aké sú následky laserového ošetrenia pleti?

Prehľad základných informácií:

  • To, čo vidíme, aj cítime: Bezprostredne po ošetrení, v závislosti od typu použitého lasera, sa na vašej pokožke môžu objaviť nepríjemné príznaky (začervenanie alebo opuch ošetrených oblastí počas 3 až 15 dní) alebo mierne viditeľnejšie náznaky podobné modrinám, ktoré sa tak aj správajú: spočiatku tmavomodré alebo čierne, potom sa zmenia na fialové, červené, ružové a potom žlté, až nakoniec natrvalo zmiznú. Môže sa tiež objaviť opuch (edém), horúčava, mravčenie, pálenie a začervenanie kože. Dočasné začervenanie po laserovom zákroku je spôsobené zahriatím pokožky. 
  • Čo sa deje: Začervenanie je spôsobené zvýšeným prietokom krvi v cievach. Tento prietok krvi sa zastaví v dôsledku tepla vytvoreného laserom, vďaka čomu začervenanie následne zmizne.

„Aby som sa zbavila trvalého začervenania tváre, podstúpila som laserový zákrok. Po zákroku sa mi na koži objavili malé tmavé čierne škvrny, ktoré vyzerali ako modriny. Lekár ma varoval, takže som sa nebála, ale použila som krém špeciálne určený na tento typ zákroku a teraz, po niekoľkých týždňoch, po škvrnách niet ani stopy.“

Mathilde, 38 rokov
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Po laserovom ošetrení je pokožka zapálená (začervenanie atď.), preto je dôležité, aby ste sa nasledujúce 2–3 týždne nevystavovali slnku. Denne používajte ochranu pred slnkom.

Dr. Marco Ambonati, dermatológ

Na zmiernenie začervenania po laserovom ošetrení a na podporu hojenia sa odporúča osvojiť si osobitnú rutinnú starostlivosť o pleť. Pred laserovým ošetrením je dôležité pokožku najprv pripraviť, aby sa obmedzilo jej začervenanie. Po laserovom ošetrení je potrebné postupovať tak, aby začervenanie a malé chrasty zmizli. Aké sú správne návyky a kroky, ktoré treba dodržiavať počas týchto dvoch fáz? Povieme vám všetko!

Čo robiť

Pred ošetrením: pripravte svoju pleť tak, že ju ráno a večer vyčistíte vhodným čistiacim prípravkom, ktorý ju nezaťaží, a zabezpečíte jej hydratáciu a upokojenie: to samozrejme zahŕňa ošetrujúce produkty, ale aj zdravý životný štýl, ktorý minimalizuje faktory, ktoré vašu pleť dráždia.

Čomu sa vyhnúť

  • Po ošetrení sa nevystavujte slnku ani extrémnemu chladu a dodržiavajte zdravú, vyváženú stravu s dostatkom vitamínov, ktoré sú pre pleť vynikajúce.
  • Nezabudnite tiež obmedziť konzumáciu alkoholu, kávy a korenených jedál, pretože tieto látky podporujú rozširovanie ciev. Je tiež potrebné uprednostňovať protizápalové potraviny bohaté na kvalitné mastné kyseliny.

Po ošetrení je prvoradé osvojiť si správnu pravidelnú starostlivosť, aby sa zmiernili následky ošetrenia (začervenanie, teplo a nepríjemné pocity), a potom sa starať o pokožku, aby sa mohla zotaviť a správne zahojiť. Predstavíme vám 3 jednoduché kroky.

Ako upokojiť tvár po laserovom ošetrení?

Bezprostredne po ošetrení použite chladivý sprej a upokojujúci krém na zmiernenie pocitu pálenia, tepla a začervenania. V nasledujúcich dňoch dávajte pozor, aby ste si neškriabali vzniknuté chrasty, aby ste predišli infekcii a vzniku jaziev. Namiesto kúpeľa sa osprchujte, aby ste si pokožku príliš nenamočili, a osušte si tvár mäkkým uterákom bez trenia. Môžete sa nalíčiť, ale ak pôjdete von, nezabudnite sa chrániť pred slnkom (aspoň SPF30). 

Ako čistiť, hydratovať a chrániť pokožku po laserovom ošetrení? 

Ráno a večer si pleť očistite prípravkom prispôsobeným citlivej a krehkej pleti: je to základný krok na upokojenie začervenania. Odličovacím mliekom, gélom, micelárnou vodou... vyberte si textúru, ktorá vám vyhovuje. Používajte vatové tampóny na opakované použitie, ktoré sú šetrnejšie a menej agresívne ako jednorazové.

Potom si vyberte a použite hydratačný krém proti začervenaniu alebo hojivý hydratačný krém. Naneste malé množstvo krému na končeky prstov, rozotrite ho na tvár a jemne ho rozotrite. Krém nenanášajte krúživými pohybmi, ktoré sú často príliš silné a majú tendenciu zintenzívniť začervenanie. 

späť na začiatok