AD_SCARS_SCRATCH_KNEE_LARGE-1_2021
Obsah

4 mylné predstavy o hojení rán, na ktoré by ste mali zabudnúť

Drobné zranenia, popáleniny, poranenia, to všetko sa nám v živote stáva! Ale našťastie len z času na čas. Niet divu, že o jazvách kolujú tie najšialenejšie predstavy! Ak sa však chcete vyhnúť trvalým následkom, tu sú štyri mylné predstavy, na ktoré musíte zabudnúť, aby ste konečne objavili pravdu!

Sú chrasty dobrým znamením? NIE

Chrasta, za ktorú sme tak radi, keď sa objaví, a gratulujeme si k dobrej ceste k uzdraveniu? V skutočnosti to nie je také skvelé, ako sa môže zdať, pretože chrasta nie je pre hojenie pokožky nutná. V skutočnosti je to naopak: menej pružná pokožka sa nedokáže správne uzavrieť, aby sa zabránilo zjazveniu.

Dobre, tak ako sa tomu vyhnúť? Odpoveď nájdete v ďalšej otázke!

Mám nechať ranu vyschnúť na vzduchu, aby sa lepšie hojila? NIE

Pokojné sušenie na čerstvom vzduchu je dobré pre bielizeň, nie pre naše jazvy! Pokožka má rada, keď sa o ňu staráte vytvorením vlhkého a čistého prostredia. V ideálnom prípade použite hojivý krém, ktorý pomôže oblasť hydratovať a zabráni vzniku chrasty. Môžete ju tiež chrániť priložením sterilného obväzu. To pomáha dobrému hojeniu. 

Malý každodenný proces na uzdravenie pokožky:

 • Vyčistite ranu penivým gélom s neutrálnym pH a osušte ju. V prípade potreby použite antiseptikum a skontrolujte, či máte aktuálne očkovanie proti tetanu.
   
 • Raz alebo niekoľkokrát denne aplikujte vhodný hojivý krém a vtierajte ho, kým sa rana nezacelí.
   

Podporuje hojenie morská voda? NIE

Zabudnite na morskú vodu. 

 • Môže byť dráždivá: morská soľ nesterilizuje ani nepomáha hojiť rany – naopak!
   
 • Proces hojenia môže spomaliť: morská voda môže ranu prehĺbiť. 
   
 • Môže ranu infikovať: spomeňte si na všetky baktérie, ktoré žijú v morskej vode...
   

Je prospešné vystavovať jazvu slnku? NIE

Slniečko, vďaka, ale nie. V skupine faktorov, ktoré zhoršujú jazvy, je na prvom mieste! Prečo je taký zlý spoločník? Pretože UV žiarenie na zápalovej (červenej) pokožke spôsobuje hyperpigmentáciu (tmavé škvrny).

Ako si viete predstaviť, správne je vyhýbať sa slnečnému žiareniu. Je to zložité? Jazvu čo najskôr zakryte alebo použite opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 50+ vhodný pre citlivú pokožku alebo hojivý ochranný krém.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Zistite viac 

Ďalšie rady pre krehkú pokožku
 

AD_WEBSITE_ PDP_OAT_BLOC_2021 477x477

Ovos Rhealba®: jedinečný

Ovos Rhealba®, náš poklad vypestovaný v ekologickom poľnohospodárstve, je rastlinná aktívna látka navracajúca rovnováhu s upokojujúcimi a obnovujúcimi dermatologickými vlastnosťami, ktorá je obsiahnutá vo všetkých našich výrobkoch.

OVOS RHEALBA®

späť na začiatok