AD_EXOMEGA_MOTHER AND BOY ARE PLAYING_LIFESTYLE_2022

Mami, čo je to atopia?

Byť rodičom nie je vždy jednoduché. Ak má dieťa pokožku náchylnú na atopický ekzém, je to ešte zložitejšie. 
Nájdite odpovede na otázky, ktoré pomôžu rodičom porozumieť krehkej detskej pokožke a žiť tak kvalitnejší život.

SVRBENIE 
 

„Mami, prečo to stále svrbí?“ Vieš, je to preto, že máš trochu inú pokožku ako ostatné deti. Tvoja pokožka je suchá a má sklon k atopickému ekzému. Akoby jej chýbalo brnenie, ktoré by ju chránilo pred vonkajším svetom. Pretože je suchá, je krehkejšia, a preto býva niekedy červená. 
Preto máš ten nepríjemný pocit a preto ťa svrbí. Čím viac si však pokožku škriabeš, tým väčšie je nutkanie ju škriabať ďalej. V skutočnosti je to spôsob, ako ti pokožka dáva najavo, že potrebuješ malú pomoc! Aby sme ju upokojili a ukázali jej, že nám na nej záleží, musíme krém správne nanášať. 
A najdôležitejšie je používať krém každý deň, bez výnimky. Inak ťa svrbenie môže trápiť aj v noci!

AD_WEBSITE_QUESTIONS-ENFANTS-ATOPIE_QUESTION2_2022 577x577
AD_WEBSITE_QUESTIONS-ENFANTS-ATOPIE_QUESTION1_2022 577x577

VZŤAHY S OSTATNÝMI 
 

„Kamaráti mi hovoria, že určite odo mňa to svrbenie chytia . Je to pravda?“ Samozrejme, že nie! Neboj sa! Tvoja pokožka nie je nákazlivá a kamaráti sa ťa môžu bez obáv dotýkať. Tvoja pokožka je suchá a má sklon k atopickému ekzému, pretože je pre ňu ťažké sa brániť, a preto svrbí. 
Tvoji kamaráti si všimli začervenanie. Ale ty vieš, že existuje veľa ďalších detí a dospelých, ktorí majú rovnaký problém ako ty! Dobrou správou je, že táto choroba určite zmizne, keď vyrastieš. 
Medzitým sa nemusíš obávať a môžeš sa pokojne hrať s kamarátmi. Každý deň budeme spoločne používať krém, ktorý prospieva tvojej pokožke aj tebe!

KAŽDODENNÁ APLIKÁCIA KRÉMU
 

„Prečo sa musím každý deň natierať krémom?“ Pretože tvoja pokožka je trochu iná, je suchá a má sklon k atopickému ekzému. Preto je tento krém jej najlepším priateľom. Má super schopnosť, ktorá sa stará o tvoju pokožku a upokojuje ju, keď svrbí. 
Je prospešný, aj keď sa neškriabeš, pretože máš veľmi suchú pokožku, ktorá potrebuje výživu. 
Ak budeš krém používať každý deň a nikdy naň nezabudneš, tvoja pokožka bude opäť silnejšia. A predovšetkým ťa bude svrbieť čoraz menej.

AD_WEBSITE_QUESTIONS-ENFANTS-ATOPIE_QUESTION3_2022 577x577
AD_WEBSITE_QUESTIONS-ENFANTS-ATOPIE_QUESTION4_2022 577x577

NESPRAVODLIVOSŤ
 

„Otec, prečo nemôžem ísť s Paľom do bazéna?“ Pretože tvoja pokožka nie je presne taká ako Paľova. Je citlivejšia. Akoby nemala brnenie, ktoré by ju chránilo... je trochu ako korytnačka bez panciera! 
Tvoja pokožka je náchylná na atopický ekzém a je suchá. Miestami je začervenaná a svrbí. Voda v bazéne ju môže podráždiť a ešte viac vysušiť. Potom by si sa chcel škriabať ešte viac. Aby sa cítila lepšie, musíme ju najprv upokojiť. 
Takže vieš, čo urobíme? Na upokojenie svrbenia budeme naďalej používať krém každý deň. Keď sa tvoja pokožka zlepší, budeš sa cítiť lepšie aj ty! A potom budeš môcť ísť s Paľom do bazéna. Musíš sa naučiť žiť so svojou kožou a potom sa môžeš zabávať s kamarátmi. 

FÁZA ATOPIE
 

„Koža ma už nesvrbí. Môžem prestať používať krém?“ „Všimol si si, že tvoja pokožka je suchá, aj keď práve nesvrbí? To znamená, že je stále krehká. V skutočnosti je oslabená, aj keď nie je viditeľná: preto sa vyrážka a nutkanie škrabať sa môžu vrátiť.
Krém musíte nanášať každý deň a dodržiavať rady, ktoré som ti vysvetlila. Po kúpaní sa napríklad jemne a šetrne osušiť priložením osušky. 
Vďaka starostlivosti o pokožku si spolu môžeme užívať spoločné chvíle, vieš? A môžeme sa o tom porozprávať. Viem, že toho máš často plné zuby a chceš, aby to zmizlo! Ale buď trpezlivý, keď vyrastieš, zlepší sa to. 

AD_WEBSITE_QUESTIONS-ENFANTS-ATOPIE_QUESTION5_2022 577x577

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Zistite viac

Ďalšie rady pre ľudí s pokožkou náchylnou na ekzémy
 

5 našich tipov proti svrbeniu

späť na začiatok